“Kontüzyon Nedir?” üzerine 4 yorum

 1. Bilateral küneiform kemikte ve 3.metatars bazısında ödem ile uyumlu sinyal değişikliği izlenmiştir (kontüzyon) denmekle sol ayagıma. Mr sonucum. Ezilme zedelenme anlamına geldiğini biliyorum ama ayagım yürüdükçe şişiyor iyileşme sürecim ne kadar uzun sürebilir acaba..eski haline dönecekmi ayagım.. tedirgin ve huzursu oluyorum.

  Cevapla
  • Rutin tıp’ta kullanılan görüntüleme MR ancak 200 mikron yani 0,2 mm den büyük damarları görüntüler. halbuki hücre girişindeki kalcal damarlar 4 mikrona kadar incelir. 4-200 mikron arası çaptaki damarlarda kanın yarısı dolaşır. İşte bir travma sonrası bu damarlarda yırtılma, sızma olduğu düşünülür ve iç kanama hemaraji-hematondan bahsedilir. Halbuki çoğu travmada mikro sirkülasyonda kan akımında hızlanma olur. Bu ısı üretir. Bu ısı Enflamasyon-yangı once damarları genişletir sonar damar cidarındaki endotel hücreler ayrılım damar içi sıvı dışarı çıkar. Eğer akut safhada bu oluşacak ısıyı emdirirsek endotel hücreler ayrılmayacağı için damar dışına sıvı kaçmaz, yani şişmede olmaz morarmada. Soğutma maalesef soğuk kompres ve buzla verimli olmamakta. Eğer ezilen burkulan yerinize VESTA hidrojele bandırılmış yanık ilk yardım örtüsü örterseniz hem acı ve ağrı hissi 1-2 dakikada geçer hemde ne şişer ne morarır. yanikilkyardi.com internet sitesindeki videoları izleyiniz.

   Cevapla
 2. MR: Tibianın posterior lateralinde kortikomedüller kontüzyon ve kortikal düzensizlik izlenmiştir. Ön çapraz bağ rüptür nedeniyle vizualize olmamıştır. Medial menisküs hafif dejenere izlenmiştir. Eklem sıvısı artmıştır.

  Cevapla
 3. MR: Tibianın posterior lateralinde kortikomedüller kontüzyon ve kortikal düzensizlik izlenmiştir. Ön çapraz bağ rüptür nedeniyle vizualize olmamıştır. Medial menisküs hafif dejenere izlenmiştir. Eklem sıvısı artmıştır.

  Cevapla

Yorum yapın