Kontrendike Nedir? Tıpta Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kontrendike Nedir?

Kontrendike, tıp biliminde temel olarak sakıncalı veya kullanımına salık verilmez manasında kullanılan tıbbi bir terimdir. Bir tedavi veya ilacın kullanımının belirli durumlar nedeniyle önerilmediğini ifade eder. Yani bir faktör nedeniyle tedavi veya ilacın kullanımı sakıncalıdır demektir.

Hemen bir örnek verelim. Bir ilaç alerji hastalığı olan kişilerde veya belirli bir patolojinin varlığında önerilmiyorsa o durumda ilaç kontrendikedir deriz. Bu ifade tıpta tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde ve uygun tedavi planlarını oluşturulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle her zaman doktor tarafından ilaç verileceği zaman kontrendikasyonlar dikkate alınır.

tıpta kontrendike nedir
Kullanımı sakıncalı demektir.

Bu açıklamanın, “kontrendike” terimiyle ilgili bilgi seviyenizi geliştirmenize yardımcı olacağını umuyorum. Eğer ek sorularınız veya daha fazla bilgi talepleriniz varsa, lütfen yorum bölümünde belirtin. Size yardımcı olmak için buradayım ve düşüncelerinizi bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın