Kontralateral Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Kontralateral Nedir?

Kontralateral, karşı yan anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir. Örnek vererek açıklamaya çalışayım. Hastanın birinde beynin sağ bölümünde felç geliştiğini düşünelim. Eğer bu felç sol ayakta etkisini gösteriyorsa kontralateral etki göstermiş demektir. Görseli inceleyiniz.

kontralateral ne demek tıp
Görselde kontralateral anlatılıyor.

Temel olarak kotralateral terimini kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi yorum bölümüne ekleyebilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın