Kırmızı Reçete İlaçları Kimler Yazabilir?

1
7982

Kırmızı Reçete İlaçları Kimler Yazabilir?

Kırmızı Reçete İlaçları Kimler Yazabilir isimli konumuza geçmeden önce kırmızı reçeteden bahsedelim. Uyuşturucu bazı ilaçlar dahil olmak üzere kötüye kullanımında tehlikeli olabilecek bir takım ilaçların verildiği reçete biçimidir.

kirmizi recete
kirmizi recete ile ilişkili görsel.

En çok sorulan sorulardan bir tanesi aile hekimleri bu ilacı yazabilir mi şeklinde oluyor.

Eğer kırmızı reçeteye tabi olan bir ilaç almak istiyorsanız uzman bir hekime muayene olmalı tanı almalısınız. Pratisyen hekimler normal şartlar altında kırmızı reçete yazmamaktadırlar. Uzman hekimler tarafından gerektiğinde reçete edilebilmektedir.

Kırmızı reçete ile verilen ilaçlar, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile verilebilecek maksimum kutu sayısı ve doz miktarı sınırlandırılmış ilaçlardır. Olağanüstü durumlarda pratisyen hekimler tarafından reçete edilse bile bu durum sınırlandırılmıştır.

Uygunsuz kullanım ve kutu,doz aşımı tespit edildiğinde reçete eden hekim kabahatler kanunu kapsamında cezalandırılır.

Kırmızı Reçete İle Verilen İlaçlar Nelerdir? adlı yazıyı okumak için tıklayınız.

Kırmızı Reçete Kimlere Verilir? adlı yazıyı okumak için tıklayınız.

Kırmızı Reçete Nedir? adlı yazıyı okumak için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

  1. Bu zaman baz alındığında concerta adlı ilaç 25 ustu kişilere yaziliyormu? ( Devletin ödeyip ödememesi önemli degil) Aile hekimi yazabilirmi? (Uygun dozda) teşekkür ederim

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here