Kemik İliği Aspirasyonu Nedir?

0
118

Kemik İliği Aspirasyonu Nedir?

Kemik iliği, kemiğin içinde bulunan yumuşak dokulardan meydana gelir ve kan hücrelerinin yapımında rol alır. Vücudumuzdaki çoğu kemikte bulunmaktadır. Ayrıca şunu belirtmekte fayda var; Kemik iliği sıvı ve katı yapısına sahiptir. Biopsi alındığı zaman doktorunuz özel iğne ile bu katı kısmından örneği elde edicektir. Ancak kemik iliği aspirasyonu için, sıvı yapısı kullanılmaktadır. Biopsi ve aspirasyon muayenesi arasındaki temel fark budur.

kemik iligi aspirasyonu nasil yapilir
Kemik iliği aspirasyonu ile ilişkili görsel.

Kemik iliği bakıldığı zaman süngerimsi bir yapıya benzer. Çoğu uzun kemiklerimizin merkezinde yer alır. Kemik iliğin işlevi doğumdan sonra başlayıp farklı çeşitlerde kan hücresi üretirler. Doğumdan önce ise bu işlemi öncelikle karaciğer ve dalak tarafından yapılır. Kemik iliğinin kırmızı kan hücresindeki yapılışın amacı dokuların yeteri miktarda oksijen ve enerjinin taşınmasını sağlamaktır. Beyaz kan hücreleri ise enfeksiyonlara karşı savaşarak vücudumuzun bağışıklık sistemine destek olmaktır.

Kemik İliği Aspirasyonu Neden Yapılır?

Doktorunuz bu testi isterken edinebileceği bilgiler arasında; kemik iliğinizin yeterli miktarda ve sağlıklı (fonksiyonel) kan hücresi yapılmasına, mevcut hastalığınızın (Lenfoma, lökemi, multiple myeloma) hangi evrede olunduğuna, demir seviyesi ve metabolizmasının incelenmesine, hastalığın tedavisinin yakından takip edilmesine, ayrıca neden bilinmeyen ateş araştırması gibi konular bulunur.

Kemik İliği Aspirasyonu Riskleri Nelerdir?

Kemik iliği incelemeleri genel olarak güvenli işlemlerdir. Komplikasyonları nadirde olsa altta yazılan durumlar yaşanabilmektedir;

Özellikle trombosit sayısı az olan hastalarda fazla kanama görülmesi, bağışıklık sistemi zayıflamış olan hastalarda enfeksiyon maruziyetinin artması, biopsi alınan yerde uzun süren huzursuzluk hissiyatı, sternumdan alınan biopsiler sırasında ise kalp ve akciğer problemlerine yol açabilmesi gibi komplikasyonlar bulunmaktadır.

Kemik İliği Aspirasyonu Nasıl Yapılır?

Muayene için özel bir hazırlık durumu olmasa bile, uygulanacak prosedür öncesi doktorunuza kullandığınız ilaç ve destek ürünlerini söylemenizde yarar var. Çünkü belli başlı ilaçlar veya kullandığınız ek gıdalar kanama riskinizi artırabilir. Ayrıca alerji varlığından, kanama yatkınlığının varlığıdan (düşük trombosit sayısı) , eğer muayene olacak kişi kadın ise daha önceki gebeliklerinden ve varsa yaşadığı komplikasyonlardan bahsetmelidir. Muayene hematolog veya onkolog tarafından yapılır.

Muayene Öncesi

Prosedür öncesi, kan basıncınız, kalp ritminiz kontrol edilerek muayene sırasında rahat olunması için belli miktar lokal anestezi (lidocaine) uygulanacaktır. Ancak acı hissiyatı için fazlasıyla kaygı içerisinde olan hastalar için IV yol ile uygulanacak anestezi sayesinde prosedür boyunca rahat kalmaları sağlanabilecektir.

Muayene Sırasında

Kemik iliği sıvısı (aspirasyon) veya doku örneği (biopsi) için doktorunuz kalça kemiğinizin arka kısmında bulunan latince isimleri; posterior iliac spine bölgesine, sternuma ya da tibia kemiklerine de uygulanmakla beraber özel iğne yardımıyla muayeneyi gerçekleştirecektir. Prosedürün kendisi 10 ila 20 dakika arasında sürmektedir.

kemik iligi aspirasyonu riskleri
Kemik iliği aspirasyonu riskleri ile ilişkili görsel.

Seçilen bölge uygulanan işlem sonrasında özel sabun (iyot çözeltisi) ve alkol yardımıyla temizlenerek, sterile havlu ile kurutulur. Buradaki en önemli olay, bütün bu işlemler yapıldıktan sonra hastanın steril bölge ile temasının olmaması gerekmektedir.

Muayene Sonrasında

Hasta, bir süre daha anestezinin etkisinde kalabilir. Ancak birkaç saat sonrasında işlemin gerçekleştiği yerde acı hissetmesi olasıdır. Bunun için verilen ilacın kullanılma talimatı doktor tarafından verilecektir. Hasta, 24 ila 48 saat aralığında değişen bir süreçte bandajlarını çıkarabilir.

Prosedürün uygulandığı bölgedeki bandaj veya sargı bezlerine rağmen kanama durmuyorsa, dirençli bir ateş varlığında, giderek artan ağrı ve huzursuzluklarda, uygulanan bölgede şişlik, kırmızılık veya akıntı durumları gözlemliyorsanız en kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız.

Sonuçlar

Laboratuvara gönderilen örnekler, birkaç gün içerinde doktorunuz tarafından size bildirilecektir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Hala Tıp Fakültesi eğitimimi sürdürmekteyim. Yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here