Keloid Nedir? Keloid Belirtileri, Tanısı , Nedenleri ve Tedavisi

1
738

Keloid Nedir?

Genelde cildimizde olabilecek travmalar sonucunda oluşabilecek skar dokularının aşırı büyümesidir. Çoğunlukla bu tür travmalara piercingler neden olur. Hem kulağın yumuşak dokusunu hem de kıkırdak yapısını içine alan açık pembe, ten rengi hatta koyu kahverengiye kadar renk değişimleri gözlenebilir. Piercinglerin takılması kolay bir iş veya acısız bir işlem gibi görülse de vücudumuzun bu işleme nasıl karşılık vereceği daha önemlidir.

keloid nedir
Keloid nedir ile ilişkili görsel.

Kişiden kişiye bu işlemlere vücudun verdiği yanıt değişken olabilir. Oluşabilecek herhangi bir travma dahilindeki yaralar iyileştikçe eski deri dokusunun yerini almaya başlar. Böylece vücudumuz çok fazla skar dokusu oluşturabilir. Bunun dengelenemediği durumlarda kelloid oluşumuna neden olur. Oluşan ekstra doku, orijinal yaranın içinde yayılmaya başlar, bu da orijinal delme işleminden daha büyük bir şişlik veya küçük kitleye neden olur.

Keloidler, tipik olarak delinen bölge etrafında küçük yuvarlak şişlikler olarak başlar. Bazen hızlı bir şekilde gelişirler, ancak genellikle kulağınızı deldikten birkaç ay sonra ortaya çıkma eğilimindedirler.

Keloide Neden Olabilecek Diğer Faktörler Nelerdir?

Cerrahi yara izleri, akne, suçiçeği, böcek ısırığı, dövmeler gibi unsurlar örnek verilebilir. Risk faktörleri arasında ise; koyu tenli insanların, keloidlere sahip olma olasılıklarının 15 ila 20 kat arttabileceği gözlemlenmiştir. Ayrıca yakın aile üyeleriniz de bu durum varsa, keloidlere sahip olma olasılığınız genetik geçiş gösterebilir. Son olarak, keloidler 30 yaşın altındaki kişilerde daha yaygın olduğu görülmüştür.

Keloidler Nasıl Tedavi Edilir?

Keloidlerin kurtulmak biraz zor olabilir. Başarılı bir şekilde kaldırılsalar bile, eninde sonunda yeniden ortaya çıkma eğilimleri vardır. Çoğu dermatologlar uzun süreli sonuçlar için farklı tedavilerin bir kombinasyonunu hastalarına önermektedir.

Ameliyatla Alınması

Doktorunuz, bistür yardımıyla kulağınızdan keloid yapıyı çıkartabilir. Ancaka yapılam işlem sonucunda muhtemelen bir keloid yapı daha geliştirecek yeni bir yara oluşturacaktır. Sadece cerrahi ile tedavi edildiğinde keloidler genellikle tekrarlama eğilimleri fazladır. Bu nedenle doktorunuz, kelloidin geri gelmesini önleyen, cerrahiye ek olarak, başka tedaviler önerecektir.

Basınçlı Küpeler

Kulakta bulunan keloidi çıkarmak için gereken cerrahi girişim yapılmışsa, doktorunuz prosedürden sonra bir basınç küpesi takmanızı tavsiye edecektir. Bunlar kulağınızın bir kısmına eşit basınç uygulayan küpelerdir, bu da keloidin ameliyattan sonra tekrar oluşmasını önlemeye yardımcı olur.Kullanım süresi biraz uzun ve rahatsız edici olsa da 6-12 ay arasında değişen süre zarfında günde 16 saat civarında takmak gerekebilir.

Radyasyon

Tek başına bir yöntem olarak kullanıldığında kelloid yapısında ciddi küçülmeler elde edilebiliyor. Ancak çoğunlukla cerrahi işlem ile birlikte kombineli bir şekilde kullanılır.

Diğer Yöntemler 

Kelloid yapının tamamen yok olmasını sağlayamasa da ciddi oranda küçülmesine yardımcı olacak birkaç yöntem vardır. Örneğin kortikosteroidler ve diğer enjeksiyonlar gibi. Doktorunuz, ilacı küçültmek, semptomları hafifletmek ve daha yumuşak hale getirmek için ilaçları doğrudan keloidinize enjekte edebilir. Keloid iyileşene kadar her üç ila dört haftada bir enjeksiyon için doktorunuzdan randevu almanız gerekir. Amerikan Dermatoloji Akademisinin yaptığı araştırmalara göre, keloidlerin yaklaşık yüzde 50 ila 80’i enjeksiyon tedavisinden sonra küçülüyor. Ancak, aynı zamanda birçok insanın beş yıl içinde tekrarlanmaya maruz kaldığını da not ediyorlar.

Kriyoterapi

Kriyoterapi bir çeşit kelloid yapıyı dondurma işlemidir. Özellikle steroid enjeksiyonları ile kombine edildiğinde en iyi şekilde çalışırlar. Doktorunuz, steroid enjeksiyonundan önce veya sonra üç veya daha fazla kriyoterapi tedavisi önerebilir.

Lazer Tedavisi

Lazer tedavileri, boyutu küçültebilir ve keloidlerin rengini açabilir. Diğer tedavilerin çoğu gibi, lazer tedavisi genellikle başka bir yöntemle birlikte kombineli uygulanır.

Retinoid Kremler

Doktorunuz keloid’in boyutunu ve görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için retinoid bir krem ​​reçete edebilir. Yapılan çalışmalara göre, retinoid kremlerinin keloidler üzerindeki etkisi özellikle kaşıntı, boyut ve semptomlarını hafifçe azaltabildiğini göstermektedir.

Silikon Jeller

Bazı klinik çalışmalar, silikon jellerinin dokuyu iyileştirebileceğini ve keloidlerin rengini açabileceğini göstermektedir. Bir çalışmada, Büyümüş yara iznin yüzde 34’ünün, silikon jelin günlük uygulanmasıyla belirgin ölçüde küçüldüğü bulunmuştur. Çalışmalar ayrıca silikonun keloid oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini de göstermiştir. Bu nedenle doktorunuz ameliyat sonrasında da kullanmanızı tavsiye edebilir. Reçetesiz olarak hem silikon jel hem de silikon jel yamalarını satın alabilirsiniz.

Soğan Özü

Bir soğan ekstresi jeli, büyümüş yara izlerinin semptomlarını azaltabildiği bulunmuştur. Aancak skarların genel görünümü üzerinde pek bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Hala Tıp Fakültesi eğitimimi sürdürmekteyim. Yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here