Kasık Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

0
27318

Kasık Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir? Kim Bakar?

Kasık ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce birkaç bilgi verelim. Erkek ve kadınlarda metabolizma dışında genetik yapıya bağlı olarak farklı dallarda ve kategorilerde ortaya çıkan kasık ağrısı, başta Genel Cerrahi (Hariciye) olmak üzere birçok ana dalın incelediği hastalıkların başında gelmektedir.

Çok çeşitli nedenlere bağlı olmakla birlikte erkek ve kadınlarda çeşitli nedenler dolayısıyla da ortaya çıkabilir. Fıtık gibi göz ardı edilemeyecek ve cerrahi operasyon gerektiren önemli bir rahatsızlığa da işaret edebilir, genetik yatkınlık nedeniyle medikal tedavi doğuracak kısa süreli rahatsızlığa da.

kasik agrisi icin hangi doktora gidilir
Kasık ağrısı için hangi doktora gidilir ve kasık ağrısına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Hastalığın nedenleri, ne kadar süredir ortaya çıktığı, nöbet sırasında duyulan kasık ağrılarının şiddeti gibi birçok etken göz önüne alındığında yalnızca Genel Cerrahi (Hariciye) değil, kadın hastalar için Kadın Doğum bölümü de dâhil olmak üzere Üroloji dalı da kasık ağrısı şikâyetlerinde muayene olunması gereken ana dalların başında geliyor.
Söz konusu kasık ağrılarının saptanmış belli başlı özellikleri ve dönemleri vardır. Bu kasık ağrısı nöbetleri rahatsızlığın patolojik bir evreye geçmeden doktor kontrolünde incelenmesi gerekmektedir. Saptanan bazı nedenler ve nöbetlerin reaksiyonları şu şekildedir:
• Kadın hastalar içinde hamilelik sürecinde değişen hormonal dengenin rahmi etkilemesi
• Batın bölgesinde meydana gelen olağan dışı kitle oluşumu
• Yine kadın hastalarda regl döneminde ortaya çıkan hormonal değişimlerin neden olduğu sancılar
• Regl döneminde oluşan vajinal darlık ya da himen zarı açıklığının yetersiz olması nedeniyle vücudun kanı sağlıklı şekilde atamaması
• Yumurtalık kistleri
• Dış gebelik
• Apandisit patlaması
• İdrar yolları enfeksiyonu
• Barsak gazları, kabızlık, mide gazları, şişkinlik, hazımsızlık vb. problemler

Bu konuyla ilgili olarak insanlar şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

  1. Kasık ağrısı için hangi bölüme gidilir?
  2. Kasık ağrısına hangi bölüm bakar?
  3. Kasık ağrısı için hangi branşa gidilir?
  4. Kasık ağrısı hangi uzmanlık alanına girer?
  5. Kasık ağrısı için hangi bölüme gitmem lazım?
  6. Sağ sol kasık ağrısına hangi bölümün doktoru bakar?
  7. Erkeklerde ve kadinlarda kasık ağrısı için hangi bölüme gidilir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde kasık ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna değinelim.

Kasık Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Genel olarak ürolojik ve metabolizmal denge ile alakalı sorunlar olsa da, fıtık gibi önemli rahatsızlıklara yol açabilecek sorunların kaynağı olarak da görülebilecek bulgulardan şüpheleniyorsanız ilk etapta Genel Cerrahi (Hariciye) bölümüne görünmeniz gerekmektedir. Hemen buraya tıklayarak Genel Cerrahi Bölümünün Baktığı Hastalıklar konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kadın hastalarda rahatsızlığın türüne ya da şiddetine göre farklı bir bölüm tarafından muayene ya da tahlil istense de, genel itibariyle ilk başvurulacak bölüm Genel Cerrahi (Hariciye) bölümüdür.

Kasıkta Sızlama ve Yanma için Hangi Doktora Gidilir?

Kasıklarda oluşan sızlama ve yanmalar kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülür. Sızlamaların ve yanmaların nedeni farklı olabildiği için uzman doktor tarafından muayene sonucunda gerçek neden tespit edilebilmektedir. Genel olarak iki nedenden dolayı kasıklarda bu etkiler görülür. En sık rastlanılan durumlardan biri idrar yolu enfeksiyonları ve diğeri ise üreme organlarında yaşanılan sorunlardan kaynaklıdır. Peki, kasıkta sızlama ve yanma için hangi doktora gidilir?

kasikta yanma
Kasıkta yanma ve sızlama ile ilişkili görsel.

Kasıklarda görülen bu durum için Genel Cerrahi, Üroloji, Jinekoloji gibi bölümlere başvurulabilmektedir. Sızlama ve yanmanın nedenine göre farklı bölümlere sevk söz konusu olabilmektedir. Kadınlarda özellikle adet dönemlerinde bu tip ağrılar görülebilir. Ancak sızlama ve yanmalar devamlı oluyor ise ve bu belirtilerin yanı sıra şişlik, idrar renginde değişiklik, idrar ile birlikte kan gelmesi gibi durumlarda doktor incelemesi büyük önem taşımaktadır.

Kasıklarda oluşan bu ağrılar için genel olarak ilaç tedavileri etkili olmaktadır. Kasıklardaki sızlama ve yanmanın nedenine göre alınan antibiyotikler kısa süre içerisinde tedavi edebilmektedir. Ancak bazı ciddi durumlarda ise cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise hastanın durumuna göre tedavi sonuç vermektedir.

Kasık Mantarı için Hangi Bölüme Gidilir?

Deri hastalıklarında en sık rastlanılan mantar, insan vücudunun çeşitli bölgelerinde görülmektedir. Oldukça çeşitli türleri olduğu için doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Teşhisin doğru yapılması tedavinin de etkili olması için önemlidir. Kasıklarda oluşan mantarlar ise en çok rahatsız olunan durumlar arasındadır. Kasık mantarı için hangi bölüme gidilir konusunda ilk yapılması gereken Dermatoloji bölüme başvurulmalıdır.

Kasıklarda oluşan mantarın çeşitli nedenleri vardır. Karşılaşılan birçok virüsler kasıklarda mantara neden olabilmektedir. Özellikle beslenmemize dayalı olarak oluşabilmektedir. Diğer yandan kişinin genital bölge temizliğini yeterli bir şekilde yapmaması, sürekli olarak nemli kalması da mantarların oluşma nedenleri arasındadır. Kişinin metabolizmasının bozulması, kullanılan kozmetik ürünler ve kalitesiz iç çamaşırları da kasıklarda mantar oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Kasıkta mantarın belirtileri arasında ise kasık bölgesinde yanma, kızarıklık, kaşıntı gibi belirtiler gelmektedir. Tedavide ise genel olarak krem formundaki ilaçların yanı sıra bazı antibiyotikler verilebilmektedir. Bu ilaçların düzenli olarak kullanılmasının yanı sıra kişinin de mantar oluşumuna davetiye çıkaracak durumlardan sakınması tedavinin olumlu sonuç vermesi için çok önemlidir.

Kasıkta Şişme ve Batma için Hangi Doktora Gidilir?

Kasıklarda görülen şişme ve batma durumlarında uzman doktora görülerek gerekli teşhislerin yapılması ve tedavilerin gerçekleştirilmesi gereken durumlardır. Şişlikler zaman içerisin inip tekrar çıkması da önemli bir durumdur. Özellikle hamilelik döneminde kadınların hormonlarında oluşan değişimler bu tarz etkilerin görülmesine neden olmaktadır. Kasıkta şişme ve batma için hangi doktora gidilir konusunda ise ilk yapılması gereken Genel Cerrahi uzmanına başvurmaktır.

kasikta agri
Kasıkta batma için hangi bölüme başvurulmalıdır ile ilişkili görsel.

Kadınlarda görülen dış gebelik kasıkta şişmenin oluşma nedenleri arasındadır. Yumurtalık kisti, kasık bölgesinde oluşan iltihaplarda şişliğe neden olmaktadır. Şişlik ve batmalar aynı zamanda kasık bölgesinde var olan diğer organlar ile ilgili yaşanılan hastalıklar nedeni ile de meydana gelmektedir. Apandisit ile ilgili sorunların çıkması da kasıklarda ağrıların yanı sıra çeşitli etkilerinde görülmesine neden olabilmektedir.

Kasıklarda oluşan şişme ve batmaların tedavisi ise bu durumun nedenine göre şekillenmektedir. Oluşan bu rahatsızlık için ilaç tedavisi uygulanabildiği gibi oluşan diğer hastalıklar varsa onlarda teşhis edilerek gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. İlaç tedavisinin yanı sıra uzman doktorun gerek duyduğu durumlarda cerrahi operasyonlar ile de özellikle şişmelerin tedavisi uygulanabilmektedir.


Kasık ağrısı için hangi doktora gidilir konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here