Kalp Sağlığınız İçin Az Yiyin Çok Hareket Edin!

0
293

İhtiyaç duyduğumuz enerjiyi tüm vücudumuza pompalayan kalbimizin sağlığı, diğer sistemlerimizin de sağlıklı çalışabilmesi için hayati bir öneme sahip. Sağlıklı bir kalbe sahip olabilmenin yolu, beslenme biçimimize dikkat etmek ve spor yapmaktan geçiyor.

Sağlıklı bir yaşam için kalp sağlığınızı korumak, yapılması gereken ilk adımlardan biri. Uzmanlar, kalp sağlığınızı koruyabilmek için beslenmeniz kadar hareket etmemiz gerektiğinin de önemli olduğunu belirtiyor. Haftada en az 3 gün ve en az yarımşar saatlik yürüyüşlerin yanında özellikle akşam yemeklerinde aşırıya kaçmamak, yemekten sonra mutlaka hareket etmek önemli.

Yapılan son araştırmalar, dünyada ve ülkemizde ölüme neden olan hastalıkların başında kalp ve damar hastalıklarının geldiğini ortaya koydu. Sağlık haberlerine de yansıyan araştırma sonuçlarına göre, hastanelerin acil bölümlerine başvuran hastalar arasında da kalp ve damar rahatsızlığı geçirenler oran olarak birinci sırada yer alıyor. Hastanelerin acil bölümüne başvuran hastaların büyük bir bölümünün damarlarının tam ya da kısmen tıkalı olduğunun vurgulandığı sağlık haberleri, Türkiye için de önemli istatistikler sundu. Türkiye’de  her yıl yaklaşık olarak 300 bin kalp ve damar hastasının acil servislere başvurduğu ve başvuru yapan hastaların ölüm oranının ise neredeyse 100 bini bulduğu araştırmada öne çıkan çarpıcı sonuçlardan. Sonuçlar, ülkemizdeki kadınların tüm Avrupa genelinde başvuru sayısında birinci olduğunu gösteriyor.

Kalbinizin Sağlığı İçin Neler Yapmalısınız?

Sağlık her şeyden önemli, daha sağlıklı olabilmek için sağlıklı bir kalbe ihtiyaç var. Bu nedenle, kalp ve damar hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenlerden ilki beslenmemize dikkat etmek, ikincisi ise düzenli spor.

Diyetler yerine kararında yemek, sofradan doymadan kalkmak önemli. Özellikle akşam yemeklerine dikkat edilmesi uyarısı yapan uzmanlar, yağlı yiyeceklerden uzak durulması ve yemek sonrasında mutlaka hareket edilmesi, mümkünse en az yarım saat yürüyüş önerisinde bulunuyor.

Haftada 3 Gün Yürüyüş Kalp Sağlığınız İçin Önemli

Hareket etmek, kalp ve damar sağlığı için büyük önem taşıyor. Hafta 3 gün en az yarımşar saatlik yürüyüşler yapmak, kalp ve damar sağlığınızı güçlendirerek kalp krizi risklerini azaltıyor. Kalp krizinin, kalp ve damar sağlığı hastalıklarının en büyük nedeni olarak dengesiz beslenme ve hareketsizlik yer alıyor.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Reklam
Dikkat bu bir sponsorlu yayındır ve reklam öğeleri içermektedir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here