Kafatası Çatlağı Ne Kadar Sürede İyileşir?

2
4851

Kafatası Çatlağı Ne Kadar Sürede Geçer?

Vücudumuzun en hassas organlarından biri olan beynimiz kafatası gibi çok güçlü bir kemik yapısı ile korunmaktadır. Kafatasımız toplamda 8 kemik parçasının bir araya gelmesi ile oluşur. 8 bölüm kafa ve yüz bölgesindeki kemiklerden oluşur. Yuvarlak yapıda olması kırılmalara ve çatlamalara karşı da oldukça dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Bebeklerde yumuşak bir yapıya sahip olan kafatası yetişkinliğe gidildikçe daha da sertleşmektedir. Kafatası çok sert olmasına karşı bazı durumlarda çatlamaların meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir. Kafatası çatlağı ne kadar sürede iyileşir konusunda çatlağın boyutunun büyük önemi vardır.

kafatası catlagi nasil iyilesir
Kafatası çatlağı ne kadar sürede iyileşir ile ilişkili görsel.

Kafatası Çatlağı Nasıl Meydana Gelir?

Kafatası çatları genel olarak dış etkenlerden dolayı meydana gelmektedir. Dış darbeler nedeni ile kafatasında çatlama görülebileceği gibi kırılma, içe göçme hatta daha ağır sonuçlar görülebilir. İki çeşit kafatası kırılma durumu söz konusudur. Kapalı kafatası kırılması durumu basit kırılmalar olarak görülür. Basit çatlaklar, belirli bir bölgede oluşabildiği gibi kafatasının geniş bir bölümüne yayılmış çatlaklarla da karşılaşılabilir. Açık kafatası kırılma durumlarında ise durum daha karmaşıktır ve durum daha ağır olmaktadır.

Kafatası Çatlağı Tedavisi

Kafatası çatlağı ne kadar sürede iyileşir konusunda verilecek cevap tamamen çatlağın durumu ile doğru orantılıdır. Kafaya darbe sonrasında kişinin travma geçiriyor olması oldukça ciddi bir durum olduğu için acil hastaneye kaldırılması gerekir. Hastaneye sevk işlemleri gerçekleştirilirken de hastanın sarsılmaması ve özellikle kafasının sabit kalması önemlidir.

Hastanede oldukça geniş bir araştırma ile kişinin durumu tespit edilir ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanır. Burada beyin kanaması gibi ihtimallerde göz önünde bulundurulur. Ağır olmayan çatlaklarda ise yapılan tetkiklerde hastanın durumunda çok ciddi bir durum söz konusu değilse kafatasında oluşan çatlaklara herhangi bir müdahale yapılmaz ve kemiğin kendiliğinden kaynayarak eski halini alması için hastanen beklemesi gerekir. Bu süre ise tamamen çatlağa ve hastanın durumuna göre değişmektedir.

Tedavide aynı zamanda kişinin dikkat etmesi gereken durumlarda belirtilmelidir. Hastanın hangi aktivitelerden uzak duracağı veya ne kadar çalışmaya başlayacağı gibi bilgiler verilmelidir.

Kafatası Çatlağı Belirtileri Nelerdir?

Kafatasına alınan darbe sonrasında kişi kendisinde belirteceğimiz belirtileri görüyorsa acil doktora başvurmalıdır. Darbe sonrasında bilinçte kayıp ve olayın olduğunu hatırlamama, yürümekte zorluk ve denge kaybı, başta ağrı ve başın dönmesi, görmede bulanıklık, işitmede güçlük, kulaktan veya burundan sıvı veya kan gelmesi, kasılma, yüz, kol, bacaklarda felç görülmesi, ciltte hissiyatın azalması, kusma, bayılma, idrar kaçırma, konuşamama, göz bebeklerinin büyümesi ve kulak çınlamaları çok ciddi belirtilerdir.

Bu belirtileri yaşayan kişi kafatasında çatlak olduğundan şüphelenebileceği gibi kırın veya içe göçme gibi durumların yanı sıra beyin kanamasından da şüphelenebilir. Bu nedenle yaşanılan bu belirtilerde hiç vakit kaybedilmeden uzman doktora başvurulması gerekir. Doktor gerekli tetkikleri yaparak hastanın durumu hakkında kesin kanıya varacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Merhaba kafatası çatlağı ile ilgili sorum olacaktı
    Çatlak oluşurken çökme meydana geldi
    Ve su toplamış görünümde deri kabarmış bu kabarık yayılmış şekilde bu durum normalmi acaba

  2. Merhaba;
    Bundan 13 gün önce kaldırımda yürürken motor çarpması sonucu kafatası kemiğimde kırılma meydana gelmiş. Kaşımın altında 6 gözümün altında 7 dikiş var. Sağ gözümde retina arkasında yırtılma vardı tedavi edildi. Hastane beni beyin kanaması ve iç kanama riskine karşı 1 gece müşahade altında tuttu fakat MR ile kafamdaki kırık görünmemiş olacak ki böyle bir şey söylemeden taburcu edildim bir şeyin yok dediler. Kazanın 12.günü başka bir hastanede kafamda kırık olduğu tespit edildi. Gittiğim 5.hastane idi. BT ve Mr ile teşhis koyuldu. İlk bikaç gün şikayetim yoktu. 3 gün sonra burnumdan sıvı gelmeye başladı. Sıvının gelmeye başladığı günün ertesinde küçük bir üşütme yaşadım. Burnumdan gelen sıvıya test yapıldı. BOS oladabilir olmayadabilir dediler. Sodyum yüksek glikoz düşük olduğu için. Verdikleri ilaçlar ağır geldi tekrar hastanelik oldum bulantı ve titreme şikayeti ile. Bu kırıklarda iyleşme süreci nedir napabilirim lütfen bir fikir verin.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here