Kabızlığa Ne İyi Gelir?

0
147

Haftada 3 ya da daha az dışkılama, dışkılarken zorlanma ve dışkıda sertlik gibi belirtilerle kendisini gösteren kabızlık dönemsel ya da kronik olarak yaşanabiliyor. Peki, kabızlık nedir?

Kabızlık; metabolizma yavaşlaması, hamilelik, beslenme yanlışları, su tüketimindeki azlık ve hareketsiz yaşam gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkıp giderek daha çok kişiyi etkisi altına alıyor.

Herkesin metabolizmasının ve kabızlık yaşamasının nedenleri farklı olabileceği için “Kabızlığa ne iyi gelir?” sorusunun yanıtları da kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.

kabizliga ne iyi gelir
Kabızlığa ne iyi gelir ile ilişkili görsel.

Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık sorunu yaşayan bireylerin hayat kalitesi düşüyor. Kabızlık şikayetlerinden; karın ağrısı, şişkinlik ve rahatsızlık gibi belirtilerinden kurtulmak için farklı yöntemler deneniyor.

Kabızlığa çözüm olarak görülen küçük değişimlerle kabızlık sorun olmaktan çıkabiliyor. Kabızlığa iyi gelen öneriler şu şekilde sıralanabiliyor:

* Daha hareketli bir yaşam sürülmesi metabolizmayı hızlandırarak bağırsak hareketlerinin de serileşmesine yol açıyor.

* Bol lif içeren gıdaların tüketilmesi bağırsak hareketliliğini arttırıyor.

* Kabızlığa neden olan temel faktörlerden olan sıvı alımı yetersizliği; su ve bitki çaylarının tüketilmesiyle sorun olmaktan çıkarılabiliyor.

* Kafein tüketiminin azaltılması kabızlığa iyi gelebiliyor.

* Kabızlık yapan besinlerin tüketilmesine ara verilmesi kabızlık belirtilerini azaltıyor.

Kronik kabızlık yaşayan kişilerin kabızlıktan kurtulmaları için daha kapsamlı tetkiklerin yapılması gerekebiliyor. Bağırsak hareketlerindeki azalmaya neden olan faktörlerin belirlenmesi kabızlık tedavisi sürecinin başarısını arttırıyor.

Kabızlık nedenleri belirlenince kabızlığa yol açan faktörler elimine edilebiliyor ve eğer hastalıklar nedeniyle kabızlık şikayetleri oluşuyorsa kabızlık tedavisi bu hastalıklarının tedavisini kapsayacak şekilde genişletilebiliyor.

Kabızlık Sorunu Neden Olur?

Kabızlığa neden olan çeşitli faktörler bulunur. Kullanılan ilaçların yan etkileri, hamilelik döneminde salgılanan progesteron hormonunun bağırsak hareketlerini yavaşlatması, ilerleyen yaşa bağlı olarak metabolizmanın yavaşlaması, kişinin rutininde değişiklik yaşanması, bağırsak hastalıkları, su tüketimindeki yetersizlik, nörolojik bozukluklar, kanser türleri, sistemik hastalıklar ve hormonal dengesizlikler kabızlığa yol açabiliyor. Özellikle hamilelikte kabızlık bayanların en büyük şikayetidir.

Kabızlık nedenlerindeki bu çeşitlilik kabızlığa iyi gelen şeyler üzerinde de etkisini hissettiriyor. Kabızlığa çözüm bulmak isteyenlere öncelikle kabızlık nedenlerinin tespit ettirilmesi ve akabinde gerekli tedavi süreçlerinin başlatılması öneriliyor.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlığa yol açan beslenme yanlışlarından kaçınarak daha sağlıklı sindirim sistemi fonksiyonlarına sahip olunabilir.

Beslenme kaynaklı kabızlık sorunu yaşayanların bol lif içeren; ıspanak, kereviz, lahana, keten tohumu, baklagiller, avokado, erik, kayısı ve elma gibi meyve ve sebzelerin tüketmesi kabızlık oluşma ihtimalini azaltıyor.

Beslenme uzmanları kabızlığa karşı zeytinyağı tüketiminin de arttırılması gerektiğinin altını çiziyor. Besinlerin bağırsaklardan geçişini kolaylaştıran bu doğal yağ zeytinin mucizelerini yaşatıyor.

Bu besinleri düzenli olarak tüketen ve günde en az 2 litre su içen kişiler kabızlığa çözüm bulabiliyor. Kabızlığı tamamen hayatından çıkarmak isteyenlerin ise daha radikal değişimler gerçekleştirmesi gerekiyor. Kabızlık tedavisinin ilk aşaması olan hayat tarzı değişikliklerinin yapılması genel sağlığı iyileştirmenin yanı sıra kabızlık probleminin de tarihe karışmasına neden oluyor.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Reklam
Dikkat bu bir sponsorlu yayındır ve reklam öğeleri içermektedir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here