Jinekomasti Hakkında Bilinmesi Gereken Can Alıcı Bilgiler

0
250

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkeklerin meme dokusunda görülen büyüme anlamına gelen tıbbi bir ifadedir. Çoğu zaman memedeki yağ dokusu miktarının artışından kaynaklanan bu durum özellikle genç erkekler için büyük sorunlara yol açabilir ancak kötü huylu olmayan bir patoloji olduğu unutulmamalıdır.

Meme dokusu anne karnındayken gelişmeye başlar ve ergenlik dönemi başlangıcına kadar cinsiyet farketmeksizin benzer şekilde gelişim gösterir. Ergenlikle beraber erkeklerde ve kadınlarda değişen hormon düzeyleri meme gelişim sürecini şekillendirir.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Temelde ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler, yaş, ilaç kullanılması, bitkisel ürünlerin bilinçsiz kullanımı, aşırı kilolu olmak ve alkol tüketimi gibi etyolojik faktörlerden etkilenen erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti), birçok farklı duruma bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Hekiminiz her zaman jinekomasti nedenini bulamayabilir ancak nedenin saptanamaması tedavinin yapılamayacağı anlamı taşımaz. Ayrıca bazı durumlarda bebeklerde ve çocuklarda görülen meme büyüklüğü zamanla düzelebilir. Bu tabloya fizyolojik jinekomasti adı verilir ve tıbbi müdahale gerektirmez.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Gelişme sürecinde olan her erkek birey meme büyüklüğü açısından risk altındadır. Nadiren tek taraflı olarak ortaya çıksa da sıklıkla her iki memede aynı anda görülür ve ağrı yapabilir. Her iki memede görülen meme büyümesi tek taraflı büyümelere göre daha iyi prognoz gösterir.

erkeklerde jinekomasti
Yukarıdaki görselde oldukça bariz bir şekilde jinekomasti ya da farklı bir deyişle erkekte meme büyüklüğü görülüyor. Özellikle genç erkekleri rahatsız eden bu durum göğüs hastalıkları uzman hekimi tarafından hastane şartlarında değerlendirilmeli ve tedavi planı belirlenmelidir.

Bilindiği üzere erkeklerde görülen meme kanseri vakalarının oranı yüzde 1 gibi oldukça düşük bir rakamla ifade edilir. Jinekomasti belirtileri hekiminiz tarafından detaylıca incelenmeli ve meme kanseri mutlaka ekarte edilmelidir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti, özel cerrahi teknikler kullanılarak başarılı bir şekilde ortadan kaldırılabilen bir durumdur. Çıkarılacak meme dokusunun büyüklüğüne bağlı olarak 1 ile 2 saat sürebilen jinekomasti ameliyatı, deneyimli bir estetik cerrahı tarafından yapılmalıdır.

jinekomasti tedavisi
Jinekomasti ameliyatı öncesinde ve sonrasında meme dokuları görülüyor.

Genel olarak üç farklı teknik kullanılarak yapılabilen bu cerrahi prosedür, meme hizasında yapılan bir kesi ile başlar. Memedeki yağ dokusunun boşaltılması ve cerrahi insizyonların yapıldığı alanların kapatılması ile son bulur. Sizlerde ankara jinekomasti ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.


Bu hususta merak ettikleriniz ve eklemek istedikleriniz için konu atındaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Reklam
Dikkat bu bir sponsorlu yayındır ve reklam öğeleri içermektedir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here