Jinekoloji Nedir? Jinekoloji Bilim Dalı

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Jinekoloji Nedir?

Jinekoloji, kadın hastalıkları bilimi anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir. Evlilik öncesi ve sonrası kadınlarda hiç akla gelmeyen hastalıklar meydana gelir. Bu hastalıkların başında adet düzensizliği ve hormonal düzensizlikler yer alır. Bir kadın jinekoloji bölümünü tercih ederek kadın hastalıklarına bağlı gelişen belirtileri doktoru ile paylaşarak hastalığına erken tanı  konulmasına destek olabilir. Özellikle kadın hastalıklarında baş gösteren hormonal dengesizlikler  cinsel yol ile meydana gelen bazı bulaşıcı hastalıklar ölümcül ve tehlikeli olabilir. 

Kadın hastalıklarında sık meydana gelen sağlık problemlerinden  bir diğeri ise ,idrar kaçırma, vajinal akıntılar,memelerden süt gelmesi,cinsel fonkisyon bozuklukları,kısırılık döngüsü ,pelvik ağrılar,kasık ağrıları, meme hastalıkları,meme kanseri kistleri,rahimağzı kanseri belirtileri gibi şikayetler söz konusu olabilmektedir. Gebelik bulguları,dışgebelik,hamilelik ile ilgili meydana gelen hastalıklar,gibi sorunlar kadın hastalıklar kategorisinin içinde yer almaktadır.

Sağlıklı bir kadın 6 ayda bir kontrollerini yaptıran kişidir. Hastalığa tanı geç kalmışlık ilkesinin içinde yer alıyorsa bazı hastalıklar çok büyük hayati tehlikelere yol açabilir ve kadınlarda erken ölüm söz konusu olabilir.  Erken menopoza girme, adetten kesilme, sık sık adet olma, bilinmeyen kistler,meme hastalıklarına bağlı gelişen diğer alt hastalıklar,üreme problemleri gibi genel konulara jinekolog bakar. Bu tür sorunlar kadın hastalıklarını vurgular. 

Cinsel yolla meydana gelen AIDS,sarılık,hepatit hastalıkları kadın hastalıklarına yine jinekoloji bölümleri bakmaktadır. Kadın ile ilgili bütün ayrıntıları inceleyen bilim dalına ”kadın hastalıkları” denilmektedir. Evlendikten sonra bu tür olası durumlar her 100 kadından 20’si  bu tür sorunlar ile jinekoloji bölümüne yönlendirilmektedirler.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın