İntrapartum Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İntrapartum Nedir?

İntrapartum, doğum sırasında meydana gelen anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir. Genellikle kadın doğum hekimlerinin çok sık kullandığı bir terimdir. Doğum sırasında gerçekleşen komplikasyonlara ise intrapartum komplikasyonlar adı verilir.

intrapartum ne demek tıp
Görselde intrapartum süreç gösteriliyor.

Özetle doğum esnasında ortaya çıkan durumları tanımlamak için üretilmiş bir terimdir. Doğum sonrası döneme ise postpartum dönem adı verilir. Doğum öncesi ise antepartum dönem olarak geçer. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi aşağıya yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın