INR Nedir? Normal Değeri Düşüklüğü Yüksekliği 

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

INR Nedir? INR Ne Demektir?

INR nedir sorusuna kısaca kanın pıhtılaşma seviyesini gösteren ölçü birimi denilebilir. INR’nin açılımı ise international normalized ratio’dur(uluslararası standardize oran). Protrombin zamanı olarak da bilinen test Dünya Sağlık Örgütü tarafından uluslararası standart bir değer verilmiştir ve bu nedenle dünyanın her yerindeki değer aralıkları aynı anlamı ifade etmektedir. Dünya genelindeki bu standart sayesinde dünyadaki bütün laboratuvar sonuçları incelenerek pıhtılaşma süreçleri hakkında bilgi edinilebilmektedir.

inr nedir
INR nedir ile ilişkili görsel.

INR Normal Değer Aralığı Nedir?

Her testin olduğu gibi INR testinin de normal aralık değerleri vardır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen bu aralık değerleri ise 0,8 ile 1,1 arasındadır. Ancak bazı hastalarda bu değerden farklı değerler normal aralık olarak kabul edilebilir. Bazı durumlarda hastanın kanının pıhtı atımını engellemek için çeşitli ilaçlar verilebilmektedir. Warfarin gibi kanı incelten ilaçları kullanan hastalarda INR normal değer aralığı 2 ila 3 arasında kabul edilmektedir. Sonuçlarda INR değerinin yüksek veya düşük çıkma durumları ise farklı bir şekilde yorumlanmaktadır.

INR Yüksekliği Nedir?

Çeşitli nedenlerden dolayı kanın pıhtılaşma seviyesinde düşüşler olur ve bu nedenle kandaki pıhtılaşma daha yavaş gerçekleşir. Karşılaşılan bu durumda INR yüksekliği görülür. İç kanama geçirme şüphesi duyulabileceği gibi diş kanamaları veya diğer kanamalarda kanın durmama olasılığı da artmaktadır.

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerde INR değeri yüksek çıkabilir. Ancak bu durum kanın durmama riskini azaltmamaktadır. Değer yükseldikçe kanama yaşanma ihtimalide yükselmektedir.

INR Yüksekliği Nedenleri?

Bazı kalıtsal hastalıklar INR yüksekliğine neden olabilmektedir. Christmas hastalığı, Hemofili A hastalığı gibi hastalıklar bu konuda kalıtsal olarak değeri yükselten hastalıklar arasındadır. Kanın sağlıklı bir şekilde pıhtılaşması için vücut K vitaminine ihtiyaç duyar. Kişide K vitamini eksikliği varsa pıhtılaşmada yavaşlama görülür ve INR değerinin yüksek olmasına neden olur.

Karaciğer hastalığı, kan sulandırıcı ilaçları doktorun belirttiği şekilde kullanmamak, yaralanmalar sonucu aşırı kan kaybı, kan kanseri ve protein eksikliği de değerin yükselmesine neden olan sebepler arasındadır.

INR Düşüklüğü Nedir?

INR düşüklüğü kanın pıhtılaşma hızının artmış olduğunu göstermektedir. Kanın normalden daha hızlı pıhtılaşması ve bu durumda pıhtı atması ihtimalini de artırmaktadır.

INR Düşüklüğü Nedenleri?

INR düşüklüğü görülen hastaların kılcal damalarında yüksek derecede pıhtılaşma oluşmaktadır. Bu pıhtılaşmanın normal seviyelerden yüksel olması INR değerinin düşüşünün nedenleri arasındadır. Bazı kanser çeşitleri de pıhtılaşma hızını artırmakta ve değeri düşürmektedir. Yumurtalık, pankreas, kolon kanseri özellikle düşüklüğe neden olan kanser hastalıklarındandır.

Bazı durumlarda ise INR düşüklüğü ciddi bir hastalığı ifade etmek. Çeşitli nedenlerden dolayı doku iltihapları kanın normalden fazla pıhtılaşmasına neden olur. INR testinde düşüklük bu nedenle de görülebilmektedir. Ancak oluşan bu durumlar genel olarak geçici olduğu için INR testine yakalanma olasılıkları çok düşük olmaktadır.

Saydığımız bu nedenlerin yanı sıra östrojen içeren ilaçlarda INR düşüklüğüne neden olabilir. Bu konuda özellikle doğum kontrol hapları östrojen içermekte ve düşüklüğe neden olabilmektedir. Kişide K vitamini eksikse ve K vitamini desteği alıyorsa vitamin seviyesinde görülecek hızlı yükselme ile INR düşüklüğü görülebilir. Vitamin desteğinin yanı sıra kişinin içerisinde yüksek oranda K vitamini barındıran karaciğer, lahana, soya fasulyesi gibi besinleri yüksek oranlarda tüketmesi de INR düşüklüğüne neden olabilmektedir.

INR Testi Hangi Bölüm Yapar?

Çeşitli nedenlerden dolayı bu testin yapılması gerekebilir. INR testinin yapılacağı bölüm ise Hematoloji bölümüdür. Bölüm doktoru testi yapmanızı sağlayacağı gibi test sonuçlarını yorumlayarak gerekli bilgileri de sizlere verecektir.

Protrombin Zamanı Testi Neden Yapılır?

Kanama esnasında vücudumuz otomatik olarak pıhtılaşma işlemini başlatır ve kanamayı engellemek için bir tıpa görevi gören pıhtılaşmayı gerçekleştirir. Bazı proteinler ise pıhtının sağlam olmasını sağlar. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde işleyip işlemediğini gösteren teste ise Protrombin zamanı testi denir. Bu test pıhtılaşma sürecinde geçen süreyi tespit eder.

Pıhtılaşma sorunlarının tespitinde, K vitamini eksikliklerinde, karaciğer hastalıklarında, ameliyat öncesinde vücuttaki pıhtılaşma süresinin incelenmesinde bu test kullanılır.

Protrombin Zamanı Yüksekliği

Darbe olmadığı halde vücutta morluk, sık görülen burun kanamaları, idrar veya dışkıda kan, aşırı diş etki kanaması, kadınların adetlerinin ağır geçmesi, eklemlerdeki kanamalar yüksekliğin belirtileri arasınadır. Ciddi karaciğer hastalıkları, K vitamininde görülen eksiklikler, safra kanalının tıkanmış olması, antibiyotik kullanımına bağlı olarak K vitamininde düşüklük, fazla kan naklinin yapılması gibi durumlarda yükseklik görülmektedir.

Protrombin Zamanı Düşüklüğü

Protrombin zamanı düşüklüğünün görülmesinin nedenleri arasında K vitamini takviyesi yapılması, taze donmuş plazma tedavisinin uygulanması, doğum kontrol ilaçlarının kullanılması gelmektedir. Bu durumda kan hızlı bir şekilde pıhtılaşmaktadır.

INR ve Protrombin Zamanı Testi Farkı Nedir?

İki testte birbirinden farklı bir şekilde hesaplanmaktadır. INR değerleri laboratuvar değerleri farklılık göstermezken Protrombin zamanı testinde ufak farklılıklar görülebilir. Protrombin zamanı değeri pıhtılaşma sürecini inceler ve normal değer aralıkları 10 ila 14 saniye aralığındadır. INR özellikle kan sulandırıcı ilaçların kişinin üzerindeki etkilerini takip amacı ile uygulanır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın