İnhibe Etmek Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

İnhibe etmek Nedir?

İnhibe etmek, engellemek, önlemek, bastırmak manasında kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Bir tıbbi ifadenin önüne inhibe etmek eklendiğinde o durumun baskılandığı anlamı çıkmaktadır. Örneğin enzimin inhibe edilmesi enzimin kullanılmayacak şekilde baskılanması bastırılması demektir.

İnhibe etmek tıp dilinde baskılamak demektir.

Tıpta inhibe edilen birimlerin uğradığı işleme inhibisyon denir. İnhibisyona uğraya enzimler aynı şekilde geciktirilmiş veya baskılanmıştır.

Detaylı bilgi için https://doktordanhaberler.com/inhibisyon/ adresini takip ediniz.

Tıpta İnhibe etmek Ne Demek?

İnhibisyona uğrayan maddeleri inhibe eden maddelere ise inhibitör denir. İnhibitör olan yapıların temel göre inhibe etmektir. Özetle inhibe etmek “baskılamak” kelimesi ile neredeyse birebir uyumludur.

Detaylı bilgi için https://doktordanhaberler.com/inhibitor/ adresini takip edebilirsiniz.

Mesela kontakt inhibisyon temas etmenin engellenmesi manasında kullanılmaktadır. Burada temasın ihhibe edilmesi söz konusudur.

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 17 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 29 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın

Exit mobile version