İnaktif: Tıpta Etkisiz Hale Getirilmiş

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İnaktif Nedir?

İnaktif terimi tıp dünyasında temel olarak canlı olmayan, hareket etmeyen veya etkisiz anlamlarına gelen tıbbi bir ifadedir. İnaktif bir madde canlı bir madde gibi olabilir veya canlı bir maddenin sahip olduğu yapılara sahip olabilir ancak canlı bir madde gibi çoğalma veya hastalık oluşturma durumları söz konusu değildir. Bunlar normoaktif maddeler gidi değildirler. Şimdi bu terime örnekler verelim. Tabloyu inceledikten sonra iyice kavrayacaksınız.

DurumAçıklama
İnaktif aşıÇeşitli yöntemlerle öldürülmüş veya etkisiz hale getirilmiş mikroorganizmaları bulundurur ancak canlı aşılara göre daha güvenlidir.
İnaktif ilaçAktif bileşenin etkisiz hale getirilmiş formunu içerir. Bu şekilde üretilmiş ilaç grupları canlı bileşen içeren ilaçlara göre daha az yan etki riskine sahiptirler.
İnaktif hücrelerCanlı hücrelerle aynı yapıya sahip olabilir, ancak çoğalma veya işlev görme yeteneğine sahip değildir.
Bu terimle alakalı olarak merak ettiğiniz bir husus mevcutsa bunu alt tarafta bulunan yorum kısmına yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.
Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“İnaktif: Tıpta Etkisiz Hale Getirilmiş” üzerine 2 yorum

  1. Rektumda hafif inaktif kolit var . inaktif kolit aktif kolite döner mi? İlaç kullanmalı mıyım. Teşekkürler.

    Cevapla
  2. rektum.biyopsi metaryalleri:inaktif hafif derecede kolit.Lamina proriada lenfoid agreat oluşumu,hiperemi

    Cevapla

Yorum yapın