İlaç Yönetimi

0
271

İlaç Hazırlama ve Güvenlikte 6 Doğru İlke

İlaçları hazırlarken de uygularken de güvenlik çok önemli. İlaç hazırlanırken üç kontrol ilkesine uyulmalı:

  1. İlaç dolabına ya da ilaç kutusuna ilacı almak için uzanıldığında
  2. ilacın kutusunu açmadan önce
  3. İlacı tekrar yerine yerleştirirken

İlaç uygulamalarında genel olarak altı doğru ilkesi belirlenmiştir ve bunlar ilaçların istenilen etkisini değerlendirmenin yanısıra HAYATİ önem taşıma mesabesinde altı altın kural:

DOĞRU İLAÇ

İlacın etiketi kontrol edilmelidir. Etiketi olmayan ya da okunamayan ilaçlar uygulanmamalıdır. Piyasada ilaç isimleri farklı ancak etken maddeleri aynı olan eşdeğerleri vardır.İlaç kodekslerinden karşılaştırarak uygulanmalıdır.

DOĞRU DOZ

İlaç üzerinde belirtilen mgr, gr, cc, ml okunmuyorsa ilaç uygulanmamalıdır. Özellikle sıvı ilaçlar, doğru biçimde doğru araçlarla ölçülerek dozu hazırlanmalıdır. Ölçümün doğru yapılabilmesi için ölçek göz seviyesinde düz bir biçimde tutulmalıdır. Ayrıca ortamın yeterli aydınlıkta olması gerekir.

DOĞRU ZAMAN

İlaçlar, hekim isteminde belirtilen sıklıkta ve zaman aralığında uygulanmalıdır. Özellikle antibiyotik gibi ilaçların metabolizma üzerinde sürekli etkisini sağlamak için doğru zamanda uygulanmalıdır. Bazı ilaçların istenilen etkilerinin ortaya çıkması için yemeklerden önce veya yemeklerden sonra gibi özel zamanlarda uygulanmalıdır. Hasta bu konuda bilgilendirilmelidir.

DOĞRU YOL

İlaçların istenilen etkiyi vermesi için doğru yolu kullanmak gerekir. Özellikle oral(ağızdan) ilaç uygulamaları üzerinde durulmalıdır. Çünkü oral ilaçları hasta kendisi alır. İlaç emilim yerleri farklıdır. Örneğin; midede çözünen ilaçların emilmemesi ya da çiğnenmemesi gerekir. Bu açıdan hasta, nasıl alması gerektiği konusunda bilgilendirilmelidir.

DOĞRU HASTA

İlacı doğru hastaya verdiğimizden emin olmak için ilacı hazırlarken ve uygulamadan önce mutlaka kimliği sorgulanmalıdır. Bazı kurumlarda yatan hastalar için taburculuk işlemi sırasında hasta bilekliği takılır. Hasta bilgilerinin olduğu bileklik bu açıdan daha pratik ve güvenilir olacaktır. Bunun dışında başka kurumlarda yatak başucuna tanıtım kartları yerleştirilir.Sağlık personeli ilacı uygulamadan hemen öncesinde teyit etmek için hastaya adıyla hitap etmelidir. Hastanın bilinci kapalıysa, şuuru bulanık, çoçuk ya da bebek ise belirttiğimiz gibi hasta bilekliklerinden bakılabilir.

DOĞRU KAYIT

Hekim isteminde belirtilen ilaçlar uygulandıktan sonra mutlaka en kısa sürede kayıt edilmelidir.Özellikle ilacın verilme zamanı ve ilacın dozu istenen etkiyi değerlendirme açısından doğru olarak kaydedilmelidir. Hasta ilacı alıp almadığını unutabilir(alzhaimer vb.) veya ilacın uygulandığının kayıt edilmemesi ile başka bir sağlık personeli ek ilaç uygulayabilir ki ben bir hastama tedavi uygularken çok yoğun çalışma temposundan ötürü(biliyorum mazeret olamaz:) uyguladığım tedaviyi kaydetmeyi unuttum, hasta DM hastasıydı ardımdan başka bir personel tekrar ilaç uygulamıştı. Hastayı fark etmeseydik hipoglisemik komadan kalıcı hasarlar bırakabilirdik. Bu olaydan sonra daha dikkatli olmaya başladım.Ama siz tecrübe etmeyin! Benim bu talihsiz tecrübemden faydalanmanız size ve hastaya çok şey kazandıracaktır.


 

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here