Histidinemi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Histidinemi Nedir?

Histidinemi, birçok proteinin yapı taşı konumunda olan histidin protein seviyelerinin kanda yükselmesi anlamına gelen tıbbi bir ifadedir. Çoğu zaman bu durum histidini parçalayan enzimin yokluğundan veya fonksiyon görememesinden kaynaklanmaktadır. Belirtileri incelendiğinde birçok kişinin belirtilerinin farkında bile olmadığı görülür. Şiddetli olmadığı sürece belirti vermeyebilir. Tahmini istatistiklerine bakıldığında 90.000’de 1 ile 8600 kişide görülmektedir. Otozomal resesif olarak kalıtılır. Nedenleri incelendiğinde HAL geninde meydana gelen mutasyonlar karşımıza çıkar. HAL geni, histidini parçalayan enzim olan histidazın üretilmesi için bir dizi talimatlar sağlamakla yükümlüdür. Bu enzimde sorun olduğunda tıp dünyasında histidaz eksikliği olarak ta bilinen bu durum ortaya çıkar.

histidinemi nedir
Histidinemi, sıklıkla histidaz eksikliği sonucunda ortaya çıkar.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın