Hipoksi Sınıflaması

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Hipoksi Sınıflaması Nasıl Yapılır?

Hipoksi Sınıflaması birkaç çeşittir. Süresine göre sınıflama ve türüne göre sınıflama şeklinde iki ana sınıflaması vardır.

Süresine Göre Sınıflandırma

Akut Hipoksi

Parsiyel oksijen basıncının 25 ve 40 mm Hg aralığında olduğu reflekslerde yavaşlama, aşırı güvenme, cesaretli hal ve kordinasyon bozukluğu ile kendini gösterip bilinç kaybı ve komaya götürebilen bir hipoksi türüdür.

Kronik Hipoksi

Parsiyel oksijen basıncının 40 ile 60 mm Hg arasında olduğu 3000 metreden yukarılarda uzun süre kalmak gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir hipoksi türüdür.

Fulminant Hipoksi

Parsiyel oksijen basıncının 20 mm Hg nin altında olduğu saniyeler içerisinde gerçekleşen hipoksi türüne verilen isimdir.

Türüne Göre Sınıflandırma

Hipoksik Hipoksi

Arteryel kanın yetersiz oksijenasyonu neticesinde oluşan hipoksi türüne verilen isimdir.

İskemik Hipoksi

Dokulara giden kan akımının yetersi zolması sonucunda oluşan hipoksi türüne verilen isimdir.

Anemik Hipoksi

Demir ve B12 besin kaynaklarının eksik alınması neticesinde fonksiyonel hemoglobin düzeylerindeki yetersizlikle oluşan hipoksi türüne verilen isimdir.

Sitotoksik Hipoksi

Hücrelerin oksijenlerin olmasına rağmen kullanamaması sonucu oluşan hipoksi türüdür.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın