Hipoksi Nedenleri

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hipoksi Nedenleri Nelerdir?

Hipoksi Nedenleri 3 ayrı başlık altında incelenmektedir. Bunlar :

Prepulmoner Nedenler

Ortamdaki oksijen miktarında azlık olması, hava yollarında obstruksiyona bağlı daralmalar olması,solunum kaslarını etkileyen santral sinir sistemi hastalıkları,kas güçsüzlükleri ve anesteziklerin alınması gibi nedenlerden ötürü hipoksi görülebilmektedir.

Pulmoner Nedenler

Akut respiratuvar distress sendromu, astım ya da amfizem gibi akciğeri tutan hastalıklar hipoksiye neden olan pulmoner nedenler arasındadır.

Postpulmoner Nedenler

sepsis, düşük kardiyak outputa sebebiyet veren kardiyak problemler postpulmoner nedenler arasında sayılabilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın