Hiperselüler Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hiperselüler, artmış gözeli anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Temel olarak hiperselüler terimini kavrayabilmek için kelimeyi ayırarak anlamalıyız. Hiper terimi yüksek ya da daha fazla manasında iken selüler ise hücreli ya da hücre ile ilgili manasındadır. Peki tıpta hiperselüler ne demek?

Tıp Dilinde Hiperselüler Ne Demek?

Hiposelüler terimi çok sayıda hücreli ya da artmış sayıda hücreli anlamlarında kullanılan bir terimdir.

Bu konuyla alakalı olarak merak ettiğiniz hususları ya da aklınıza takılanları alttaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hiperselüler Nedir?” üzerine bir yorum

  1. slaytımda ”Periferde nötrofillerin yıkıldığı durumlarda kemik iliği hiperselülerdir” “Granulositik prokürsörleri yıkan ajanlar: kemik iliği hiposelülerdir” yazıyor farkı tam oturtamadım açıklayabilir misiniz

    Cevapla

Yorum yapın