Hiperpigmentasyon

0
10

Hiperpigmentasyon Nedir?

Hiperpigmentasyon, melanosit adını verdiğimiz hücrelerin normalden daha fazla seviyelerde artması sonucunda genellikle deride ve tırnakta orta çıkan tabloya verilen isimdir.

hiperpigmentasyon
Hiperpigmentasyon, sıkça görülen sağlık sorunlarından bir tanesidir.

Hiperpigmentasyon başka bir hastalığın bulgusu olabileceği gibi tek başına da görülebilmektedir. Üstteki resimde de görüldüğü üzere hiperpigmente olan alanlar diğer cilt bölgelerine göre koyu renkli görülmektedirler. Pigmentasyon artışının sık görüldüğü bir yaş aralığı yoktur. Her yaştan bireyi etkilemektedir.

Hiperpigmentasyon Nedenleri Nelerdir?

Hiperpigmentasyon nedenlerinden bir tanesi kontrolsüz bir şekilde maruz kalınan güneş ışınlarıdır. Akne vulgaris, akne konglobata ve diğer cilt travmasına neden olan hastalıklarda hiperpigmentasyon oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.  Özellikle güneşe maruz kalmak isteyen bireyler mutlaka güneş kremi veya diğer güneş koruyucuları kullanmalıdır.

Normalden fazla miktarlarda çoğalan melanosit hücreleri melanin maddesinin aşırı salgılanmasına neden olurlar. Aşırı salınan ve deriye rengini vermekle görevli olan melanin cilde, saça ve tırnak gibi yapılara aşırı renk vermeye başlayacaktır.

hiperpigmentasyon

Ek olarak bu hastalıkta genetik faktörlerinde etkili olduğu unutulmamalıdır. Bunların dışında diğer nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Doğum kontrol ilaçları
  • Gebelik süreci
  • Güneş ışığı alanlarına sıkılan parfüm ve deodorant benzeri maddeler
  • Bazı egzamalar
  • Vücutta eritemli alanların olması
  • Su çiçeği gibi bazı dermatolojik hastalıklar
  • Hormon replasman tedavileri

Hiperpigmentasyon Hastalıkları Nelerdir?

Çoğu zaman başka hastalıklarla ilişkili olarak ortaya çıkan bu durum genellikle cilt üzerinde etkili patolojilerle beraber görülmektedir.

hiperpigmentasyon

Akne, akantozis nigrikans, cushing hastalığı, melazmalar, Peutz-Jeghers sendromu, Cronkite-Kanada sendromu, Tinealar, Nelson hastalığı ve diğer birçok hastalıkta görülebilmektedir.

Addison hastalığında MSH yani melanosit uyarıcı hormon adını verdiğimiz melanosit hücrelerinin çalışmasını artırıcı özellikteki hormonun düzeylerinde artış vardır. Civa zehirlenmesi ve hemakromatozis gibi demir birikiminin arttığı hastalıklarda hiperpigmentasyona zemin hazırlar.

Hiperpigmentasyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hiperpigmentasyon tedavisi genellikle melanosit hücreleri ve melanin hormonunun işlevleri üzerindedir.  Hidrokinon yakın geleceğe kadar oldukça sık olarak reçete edilen pigmentasyon ilaçlarından bir tanesiydi.

hiperpigmentasyon

Farmakoterapi dışında IPL adını verdiğimiz bazı teknikler, kimyasal olarak pigmente alanların soyulması, lazer tedavileri ile cildin soyulması işlemleri uygulanabilmektedir. Lazer tedavileri ile cildin soyulması son zamanlarda popüler olan tedavi biçimlerinden bir tanesidir. Lazer tedavilerinde oldukça dikkatli davranılmalıdır. Tecrübesiz ellerde yapılan bazı lazer girişimleri pigmentasyonun daha fazla artmasına neden olabilmektedir. Postinflamatuvar pigmentasyon adını verdiğimiz bu durumun tedavisi oldukça zor olduğundan dikkatli olunmalıdır.

Ayrıca bioderma white objective serisi ürünlere göz atmanızda fayda olacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Reklam
Dikkat bu bir sponsorlu yayındır ve reklam öğeleri içermektedir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here