Hiperintens Nedir? Tahlil Sonuçlarınızı Yorumluyorum!

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hiperintens tıpta görüntüleme tetkiklerinin rapora dökülebilmesi ve belirli bölgelerin işaret edilebilmesi maksadıyla kullanılan önemli bir terimdir. Sıklıkla MR yani manyetik rezonans görüntüleme tetkiklerinde karşılaşırız. Tüm MR görüntüsünde belirli bir bölgenin gösterilebilmesi için hiperintens alan şeklinde belirtiriz. Genellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi bazı nörolojik ve psikiyatrik hastalıklarda da görülebilir.

Tıpta Hiperintens Ne Demek? : Yüksek yoğunluklu

MR’da Hiperintens Hangi Renk Oluyor?

MR’da bildiğiniz gibi görüntünün tamamı gri ve siyahın tonları üzerinedir. Peki hiperintens ne renk? Hiperintens görünüm demek temel olarak ilgili alanın diğer alanlara göre daha açık renkli olduğunu gösterir. Hipointens alan ise daha koyu renkli olduğunu işaret eder. Hemen alttaki bağlantıyı takip ederek hipointens hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hafif hiperintens dendiğinde ise diğer alanlara göre daha az açık renkli ya da hafif açık renkli gibi manalar çıkmaktadır.

MR’da Hiperintens Ne Anlama Gelir?

Genel olarak T2 dizili ya da ağırlıklı MR görütülenmesinde hiperintens alan gözlenmesi demek, o alanın gözlendiği bölgenin normal beyin dokusundan farklı olduğunu ve buna neden olan patolojik bir durumun olabileceğini işaret eder. İşte bu bilgi hiperintens neyi gösterir sorusunun en güzel cevabıdır.

hiperintens ne demek
Görselde hiperintens alanları sizler için kırmızı oklar ile işaretledim.

Hiperintens Tedavisi Nasıl Yapılır?

Raporlarınıza yazan hiperintens ifadeleri çoğu zaman tek başlarına bir anlam ifade etmezler. Bu rapor sonuçlarının hastanın muayene bilgileri eşliğinde değerlendirilmesi ile altta yatan bir hastalık olup olmadığının ipucu yakalanabilir. Bu nedenle tedavi için öncelikle altta yatan problem belirlenmelidir. Rapor sonuçlarınızda yazan ifadeleri ve durumunuzu yorum kısmına yazarsanız cevaplamaya çalışacağım.

Bu noktada sizde raporunuzda yazan ifadenin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız hemen alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 29 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 10 Ağustos 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hiperintens Nedir? Tahlil Sonuçlarınızı Yorumluyorum!” üzerine 76 yorum

 1. Hastanıza yapılan Sağ Ayak Bileği MR incelemesinde;

  Tibiotalar eklem mayisi artmıştır
  Tibiadamedüller yerlelmli 3×1.5cm boyutta kortekste incelmenin eşlik ettiği T1 hipo, T2 hiperintens, kortekste defekt ve periostal reaksiyon bulunan kitlesel lezyon izlendi. (osteomyelit sekeli)

  Kalkaneus, talus, diğer tarsal kemikler ve metatarsal kemikler normal konfigürasyon ve lokalizasyondadır.
  Tibiotalar ve subtalar eklem mesafeleri normal genişliktedir.
  Tendonlar normal kalınlık ve sinyal özelliklerinde izlendi.
  Ayak bileğindeki major ligamanlar intakttır.
  Adele gruplarında patolojik sinyal değişikliği saptanmadı.

  Olguya ait patolojiler ‘Bulgular’ kısmında belirtilmiş olup klinik, fizik muayene ve laboratuvar verileri ile birlikte korelasyonu önerilir.

  Cevapla
 2. Hocam merhaba benim mr sonucumda böle yazio yorumlarsanız cok minnetdar kalırım

  Korpus kallosum bazal ganglion intensiteleri tabiidir sağ frontol lob ak maddede frontol horn komşuluğunda T1 ağ SE larda silik ve T2 ağ SE larda yüksek sinyal özelliğinde lezyon izlenmiştir sylvian fissürler ve konveksite sulkusları açıktır.
  İntrakranial yer kaplayan lezyon lehine bulgu saptanmamıştır.
  Sağ frontol lob ak maddede hiperintens lezyon (demiyelinize hastalık ?)

  Cevapla
 3. Merhabalar hocam, öncelikle yardımınız için çok teşekkür ederiz.
  Kafamın üzerinde belli bir noktada dokununca bir yere vurmuşum gibi bir acı vardı ve bu şikayetle beyin mr’ı çektirdiö.
  Raporumda “Sağda koronoradiate düzeyinde lateral ventrikül dik aksa seyir gösteren yaklaşık 11 mm boyutunda lineer tarzda ve intensite değişikliği mevcuttur.” yazıyor.
  Doktoruma gösterdim ama ne demek olduğunu bilmediğini söyledi, yardımcı olabilirseniz çok çok çok mutlu olurum.

  Cevapla
 4. Merhaba hocam. 13 yaşındaki nörofibromatozis tip 1 teşhisli kızımın mr sonucunu değerlendirebilir misiniz.
  Kızımın her hangi bir şikayeti yok. Göz, kulak, Nefroloji, Gastroenteroloji muayneleri normal.

  Sağda belirgin bilateral globus pallidusda, mezensefalonda ve sağ dentat nukleus ta t2 ve flair a hiperintens lezyonlar mevcuttur. (fasi)

  Cevapla
 5. Hocam mr sonucum bunlar ne demek?yardımcı olabilirmisiniz.Bilateral mastoid hücrelerde T2A sekanslarda hiperintens sinyal değişiklikleri mevcuttur (hafif şiddetli mastoidit?).Sağ inferior orta konka sola göre hipertrofiktir. Bulbus, mezensefalon, serebello vermiyan yapılar normal sınırlarda izlendi. Sisternler genişlikleri doğaldır.Her iki lateral, 3 ve 4. ventrikül genişlikleri hastanın yaşı ile uyumludur. Sol lateral ventrikül anterior horn komşuluğunda T2A-FLAIR seksnsta milimetrik çaplı nonspesifik hiperintens sinyal değişikliği izlendi (iskemik-gliotik sekel değişiklik?

  Cevapla
  • Merhabalar Hocam. 5 gün önce Kulak MR I çektirdim. 3, 5 ay öncede kulak zarı ameliyatım gerçekleşti. Fakat ağrılar oluştu. Çektirdiğim MR ‘Solda orta kulakta yaygın T2 hiperintensitleri izlendi’ yazıyor. Ne demek acaba? Teşekkürler..

   Cevapla

Yorum yapın