Hiperintens Nedir? Tahlil Sonuçlarınızı Yorumluyorum!

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hiperintens tıpta görüntüleme tetkiklerinin rapora dökülebilmesi ve belirli bölgelerin işaret edilebilmesi maksadıyla kullanılan önemli bir terimdir. Sıklıkla MR yani manyetik rezonans görüntüleme tetkiklerinde karşılaşırız. Tüm MR görüntüsünde belirli bir bölgenin gösterilebilmesi için hiperintens alan şeklinde belirtiriz. Genellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi bazı nörolojik ve psikiyatrik hastalıklarda da görülebilir.

Tıpta Hiperintens Ne Demek? : Yüksek yoğunluklu

MR’da Hiperintens Hangi Renk Oluyor?

MR’da bildiğiniz gibi görüntünün tamamı gri ve siyahın tonları üzerinedir. Peki hiperintens ne renk? Hiperintens görünüm demek temel olarak ilgili alanın diğer alanlara göre daha açık renkli olduğunu gösterir. Hipointens alan ise daha koyu renkli olduğunu işaret eder. Hemen alttaki bağlantıyı takip ederek hipointens hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hafif hiperintens dendiğinde ise diğer alanlara göre daha az açık renkli ya da hafif açık renkli gibi manalar çıkmaktadır.

MR’da Hiperintens Ne Anlama Gelir?

Genel olarak T2 dizili ya da ağırlıklı MR görütülenmesinde hiperintens alan gözlenmesi demek, o alanın gözlendiği bölgenin normal beyin dokusundan farklı olduğunu ve buna neden olan patolojik bir durumun olabileceğini işaret eder. İşte bu bilgi hiperintens neyi gösterir sorusunun en güzel cevabıdır.

hiperintens ne demek
Görselde hiperintens alanları sizler için kırmızı oklar ile işaretledim.

Hiperintens Tedavisi Nasıl Yapılır?

Raporlarınıza yazan hiperintens ifadeleri çoğu zaman tek başlarına bir anlam ifade etmezler. Bu rapor sonuçlarının hastanın muayene bilgileri eşliğinde değerlendirilmesi ile altta yatan bir hastalık olup olmadığının ipucu yakalanabilir. Bu nedenle tedavi için öncelikle altta yatan problem belirlenmelidir. Rapor sonuçlarınızda yazan ifadeleri ve durumunuzu yorum kısmına yazarsanız cevaplamaya çalışacağım.

Bu noktada sizde raporunuzda yazan ifadenin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız hemen alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 29 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 10 Ağustos 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hiperintens Nedir? Tahlil Sonuçlarınızı Yorumluyorum!” üzerine 76 yorum

 1. Merhaba sayın hocam. MR raporunda her iki serebral hemisferde bir kaç adet nonspesifik noktasal hiperintensite izlenmiştir. Klinik değerlendirme ve radyolojik takip önerilir diyor. Ne anlama geliyor bunlar tehlikesi nedir? randevu gününe henüz 3gun var 🙁

  Cevapla
 2. Merhaba,

  “Mr raporumda karaciğerde en büyüğüm 1,5cm çapında birkaç adet T2 Hiperintens lezyon izlenmiştir.” şeklinde bir sonuç geldi bu durum tehlike teşgil eder mi? ileri bir tetkik gerektirir mi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Buket Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Olmaması gereken birkaç lezyon tespit edilmiş. Bu lezyonların ne anlama geldiği, tehlikeli olup olmadığı, nasıl tedavi edileceği gibi bilgilere sadece siz muayene eden hekiminizden alabilirsiniz. Muayene bulguları, tetkik ve tahlil sonuçları bir arada değerlendirilmelidir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Rapor Detay Bilgisi
  DİNAMİK KONTRASTLI PELVİK MRG İNCELEMESİ

  Mesane konturları düzenli, duvar kalınlığı tabiidir. Perivezikal yağlı alanlar açıktır. Distal üreter normal genişliktedir.

  Uterus boyutları normal, konturları düzgün olup parankim intensitesi homojendir.

  Sol overde yaklaşık 37×30 mm boyutlarda ölçülen ince septasyon içeren T1AG' de hiperintens T2AG' de hipointens hemorojik kist izlendi. Ayrıca sağ overde yaklaşık 62×47 mm boyutlarda ölçülen içerisinde septasyonlar bulunan yine benzer görünümde T1AG' de hiperintens T2AG' de hipointens sinyal özelliklerinde hemorojik kist izlendi. Bu kistin anteriorunda yaklaşık 59×50 mm boyutlarda T1AG' de hipointens T2AG' de hiperintens ince septalı kist izlendi. Uterus ve bilateral overlerde kitlesel lezyon saptanmamıştır. Post kontrast görüntülerde overlerdeki kistlerde ince cidarsal kontrastlanma dışında patolojik kontrastlanma saptanmadı.

  Pelviste en derin yerinde 3 cm ölçülen effüzyon mevcuttur. İnguinal ve iliak LAP saptanmadı. İskiorektal ve perirektal yağlı dokular açıktır.

  Kesit alanına giren seviyelerde pelvik kemiklerde, kas ve yumuşak dokularda patolojik sinyal saptanmadı. Yumurtalik kistim cikolata kistimi?

  Cevapla
  • Merhabalar Esra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sorunuza cevap verebilmek için bu rapor sonucuna ek olarak muayene bulguları, tahlil sonuçları gibi bazı ek bilgilere ihtiyacım var. Bu nedenle siz muayene eden doktora giderek en doğru bilgiyi alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Her iki periventriküler alanda milimetrik boyutta T2-Flair sekansta hiperintens nonspesifik gliotik odaklar izlendi. Sağ vertebral arter incedir.
  Değerli hocam, kıymetli zamanınızdan bu mr raporunu değerlendirmenizi saygıyla rica ediyorum.

  Cevapla
  • Merhabalar Cenk Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Rapor sonucunuzun tamamını, muayene bilgilerinizi, tetkik ve tahlil bilgileri ile bir bütün içerisinde değerlendirebilirsem ancak bir neticeye varabilirim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam beyin sapında milimetrik kitle dedi bu beni korkuttu bu gebeligimi etkilermi büyümezse sıkıntı yaratırmı

    Cevapla
 5. Merhaba hocam buda diğer beyin mr sonucum anlamı nedir acaba. Supratentorial serilerde; sağ forceps major ve splenium heri iki yarımında, subsantimetrik boyutlu, T2/FLAIR hiperintens sinyal anomalileri izlenmektedir. McDonald kriterlerine göre tarif edilen lezyonların uzaysal dağılım özellikleri demiyelizan hastalıklar açısından anlamlı olup zamansal dağılım açısından hastanın Kontrastlı MRG inceleme ile değerlendirilmesi önerilir.

  Cevapla
  • Merhabalar Kadir Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Rapor sonucunuzda sinir sistemi hastalıkları olabileceği belirtilmiş ancak emin olunamamış. Bu nedenle ek bir tetkik daha istenmiş.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. Her iki serebral derin beyaz cevherde birkaç adet milimetrik öncelikle gliozisi düşündürür nonspesifik FLAİR hiperintensiteleri vardır. Bu ne demek anlatabilir misiniz?

  Cevapla
  • Merhabalar Tuğçe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Beyinde yüksek olasılıkla altta yatan patolojik bir nedenden ötürü normal olmayan dokulara rastlanmış. Bunun ne anlama geldiği, nasıl geçeceği gibi bilgiler için lütfen tetkiki isteyen doktorunuza başvurunuz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhabalar doktor bey MR sonucunda; her iki serebral beyaz madde içinde kronik işlemim T2 A hiperintensiteler izlenmektedir yazıyor. Ne anlama gelir acaba ?

    Cevapla
 7. Merhaba doktor bey beyin mr ında Preventriküler beyaz cevherde
  Her iki oks horn komsulugunda dahal belirgin izlenen minimal T2a -Flair hiperintes sinyal degişiklikleri ne demek acaba?

  Cevapla
  • Merhabalar Didem Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu sinyal değişiklikleri olmaması gereken değişiklikler olduğu anlamına gelir. Bunun ne anlama geldiğini ise hastayı muayene eden doktor belirleyebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 8. Mehaba hocam; Eşimin kalça MR raporu. yorumlamanızı rica edebilir miyim acaba? Şimdiden çok teşekkür ederim ..
  Sağda femur başında ve femur boynunda T1 incelemede hipointens T2A incelemelerde hiperintens patolojik sinyal intensite değişikliği ve ödem izlenmiş olup, transizyonel osteoporoz lehine yorumlanmıştır.
  Eklem mesafesinde effüzyon mevcuttur.

  Cevapla
 9. Merhaba hocam, baş ağrısı şikayetiyle gittiğim nörolog tarafından istenen MR sonucumu yorumlayabilir misiniz? Tez döneminde olduğum için anksiyete deyip ilaçla göndermişti fakat rapordaki koyu yazılmış farklı detayları sonradan farkettim.
  Sağ parietookspital düzeyde genişlemiş perivasküler space ile uyumlu BOS intensitesinde milimetrik görünüm izlenmektedir.
  Frontoparietal düzeylerde korona radiata, sentrum semiovale ve periventriküler beyaz cevherde T2 A ve FLAİR’da hiperintens izlenen milimetrik nodüler görünümler izlenmektedir. (Demiyelinizan plak? Gliotik değişiklik?). Demiyelinizan tutulum açısında klinik ve lab ile birlikte değerlendirme önerilir.
  Sol lateral ventrikül hafif asimetrik geniş görünümdedir. (Varyasyonel).

  Cevapla
 10. Beyin mr sonucunda periventriküler beyaz cevherde sağda milimetrik t2a hiperintens sinyal izlendi ne demek hocam teşekkür ederim…

  Cevapla
  • Merhabalar Yasin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   MR sonucunuzda beyinde olmaması gereken doku tespit edilmiş. Bunun ne anlama geldiği ancak sizi muayene eden hekim tarafından anlaşılabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. Merhaba, 74 yaşındaki anneannem adına size danışıyorum yorumlarsanız çok sevinirim. temporal mrg tetkiki
  inceleme TSE T2 W aksiyal, SE T1 W aksiyal, koronal planlarda elde edilmiştir.
  Bilateral internal akustik kanal simetrik ve normal genişlikte izlenmektedir. bilateral membranöz labirent oluşumları normal konfigürasyonda ve sinyal intensitisinde izlenmektedir. bilateral 7. ve 8. sinir trasesi boyunca membranöz labirent oluşumlarında patolojik sinyal intensite artımı saptanmamıştır. temporal kemik mastoid selüller içerisinde patolojik sinyal intensitesi saptanmamıştır. T2 A aksiyel imajlardan seçilebildiği kadarıyla; bilateral korona radiata ve sentrum semiovale seviyelerinde periventriküler ve subkortikal beyaz cevherlerde T2-FLAIR A da hiperintens patolojik sinyal değişiklikleri izlenmiş olup öncelikle orta düzeyde iskemik gliotik lezyonlar lehine değerlendirilmiştir.

  Cevapla
 12. Sol kasığımda arada şiddetli sancım oluyo ilaçlı emar sonucun 38 yaşım hocam yardımcı olursanız çok sevinirim Sol parauterin Yağlı doku içerisinde 9*4mm boyutunda belirgin düşük sinyalli lezyon izlendi (kalsifiye lenf nodu?).

  Cevapla
 13. Kesite parsiyel dahil tibia diyafizer seviyede orta kesimde 8x66mm boyutta konturları hafif düzensiz görünümünde pd görüntülerinde hiperintens sinyal özelliği lezyon odak izlenmiştir hastanın öncelikle direk grafi bulguları ile birlikte değerlendirilmesi gereklilik halinde bu düzeye yönelik mr inceleme önerilir . Hocam Mr raporunda bu yaziyo ama nedir bu

  Cevapla
 14. 65 yaşındaki annemin alt bacakta elinde birseyler hissetmesi ve 1 defa ağrı yapmasi sonucunda çekilmiştir.Yorumlamanızı rica ediyorum.”BİLATERAL CRURİSTE MULTİPL KALSİFİK CİLT ALTI LEZYONLARI OLAN AHSTA MR DEĞ RİCA OLUNUR.”Hastanızın Yapılan Sağ Kruris MR İncelemesinde:Teknik : aksiyal planda se T1, TSE T2, koronal planda SE T1, FAT- SAT TSE, T2 sagittal SE T1A Görüntü dahilinde cilt-ciltaltı dokularda ödem ile uyumlu T2A sekansta hiperintens sinyal değişikliği, hafif kalınlaşma mevcuttur. Ayrıca orta-distal kruris anteriorunda cilt-ciltaltı dokularda yaklaşık 10 mm çaplı T2A sekanslarda hiperintens, T1A sekanslarda hipointens sinyal değişikliği mevcuttur. Görüntü alanına giren fleksör ve ekstensör kas gruplarında patolojik sinyal değişimi saptanmadı. Tibiofemoral ve tibiotalar eklem aralıklarında effüzyon artışı saptanmadı.

  Cevapla
  • Merhabalar Sevgi Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Rapor sonucunuzu mutlak muayene olduğunuz hekiminize göstermenizi öneririm. Muayene bilgileriniz olmadan net bilgiler veremeyeceğim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 15. Hocam merhaba 2 yaşında ki oğlumun emar sonucu , bu konuda ön bilgilendirme yapabilir misiniz acaba ? Teşekkürler.

  T1 ağırlıklı, Aksiyal planda 5 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile pd T2 ağırlıklı, Coronal planda 5 mm kesit kalınlığında FSE tekniği ile T2 ağırlıklı sekanslarla gerçekleştirilmiştir. Her iki bulbus oküli, retrobulber yağlı planlar, optik sinir, optik kiazma ve kavernöz sinüsler tabiidr. Sellar ve parasellar yapılar normal olarak değerlendirilmiştir. Kranioservikal bileşke doğaldır. Bazal sisternler normal genişliktedir. 4. ventrikül orta hatta ve formedir. Serebellar hemisferler, medülla oblangata, pons ve mezansefalon morfoloji ve sinyal intensiteleri tabiidir. Her iki serebellopontin köşe ve 7.-8. sinir komplekslerinin intra ve ekstra kanaliküler komponentler doğaldır. Supratentoriyal alanda bilateral hipokampus ve parahipokampusların morfoloji ve sinyal intensitesi doğaldır. Bilateral bazal ganglionların, internal ve eksternal kapsüllerin ve talamusların morfoloji ve sinyal intensiteleri tabiidir. Periventriküler alanda T2 incelemede hiperintens fokuslar saptanmıştır. Bilateral lateral ventriküllerin ve 3. ventrikülün boyutları tabiidir. Serebral kortikal sulkusların genişlikleri hastanın yaşı ile uyumludur. Maksiller, etmoid sinüslerde mukozal kalınlaşmalar mevcuttur. Detayları rapor içerisinde belirtilen bulgular.

  Cevapla

Yorum yapın