Hidropati İndeksi: Su Tutma Göstergesi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hidropati indeksi Nedir?

Hidropati indeksi, kimyasal bir grubun hidrofobik ve hidrofilik eğilimini bildiren bir ölçek manasında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Hidropati indeksi ne kadar büyükse aminoasit o denli hidrofobiktir. İzolösin ve valin aminoasitleri bu indeksi en yüksek aminoasitlerdir. Arjinin ve lizin aminoasitleri ise en hidrofilik aminoasitlerdir. Dilerseniz hidrofobik ve ya hidrofilik terimlerinin ne olduğunu tam olarak kavramak için ölçeklere bir göz atın. Göz atmak için buraya tıklayın.

Temelde hidropati indeksi daha sade ifade etmek gerekirse bir doku ya da organın su tutma isteğini ölçmek için kullanılır. Bu indeks bir doku veya organın kuru ağırlığının, ıslak ağırlığına bölünmesiyle hesaplanmaktadır.

Kullanım amacı olarak ise şu şekilde bir örnek verebilirim. Örneğin kanserli dokular ve yapılar hızlı bir bölünme içinde oldukları için suyu daha fazla tüketirler. Dolayısıyla kanserli dokuların hidropati indeksi daha farklıdır.

Bu konuyla ilgili olarak aklınıza takılanları alt tarafta yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten keyif alacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın