Hidropati İndeksi Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hidropati indeksi Nedir?

Hidropati indeksi, kimyasal bir grubun hidrofobik ve hidrofilik eğilimini bildiren bir ölçek manasında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Hidropati indeksi ne kadar büyükse aminoasit o denli hidrofobiktir. İzolösin ve valin aminoasitleri bu indeksi en yüksek aminoasitlerdir. Arjinin ve lizin aminoasitleri ise en hidrofilik aminoasitlerdir. Dilerseniz hidrofobik ve ya hidrofilik terimlerinin ne olduğunu tam olarak kavramak için ölçeklere bir göz atın. Göz atmak için buraya tıklayın.

Bu konuyla ilgili olarak aklınıza takılanları alt tarafta yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten keyif alacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın