Hematoloji Nedir? Kan Bilimi Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hematoloji Nedir?

Hematoloji, kanbilim anlamında kullanılır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.  İnsan vücudundaki yaşamsal sıvı olarak tanımlanan kan vücuta oksijen görevini sağlar. Bütün besin maddelerini, hormonların işlevlerini,dokuları,antikorları taşır.
Vücutta istenmeyen karbondioksit ve atıkları uzaklaştırarak vücudun sistemli bir şekilde çalışmasına ,hayat kazanmasına yardımcı olur. Kan olmasa  oksijen sağlanamaz. Kan yaşamsal bir sıvı olduğundan kişinin  nefes almasını,oksijen almasını bütün organların zamanlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu yüzden kan olmasa yaşamda söz konusu olmazdı.

Plazma adını taşıyan bu sıvı şekilli elementler ile meydana gelmektedir. Plazma suda çözünen,proteinleri  parçalayan maddeler içerir. Üstelik bu plazma kanın neredeyse %54’üne sahiptir.Kan iki ana grupa ayrılır.  kırmızı kan hücreleri ve beyaz kan hücreleridir. Dolaşımı sağlayan kan kalp ve damarların içinde yer alır. Bu sayede kalp ve damarlar ile bir köprü oluşturan dolaşımı yani kardiovasküler sistem oluşturur. Kan vücudun ana merkezidir. Kısacası kan kalp ve damarlardan oluşarak dolaşım sistemi içinde yer alır.

Bu dolaşımın etrafında yer alan 3 çeşit önemli damar bulunur. Bunlar;  başta kalp olmak üzere atardamar,kılcal damar ve toplar damardır.  Kalp sistemin kan dolaşımı üzerindeki etkisi oldukça büyüktür.

Kalp pompa görevini ele alır ve daha sonra uyguladığı pompa ile bütün dokulara taşınmasına destek olur. Böylece kalp  görevini kan üzerinde tamamlamış olur ve diğer dokularında sağlıklı işlevler almasına olanak tanır. Artık kan sürekli  üretim yapar,yenilenir. Tıpta kanın üretilmesine  ” hematopoesis ” denir. Kan vücudun bütün işlevini sağlayan en önemli yaşamsal sıvıdır.

 

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın