Hasta Bakıcı

0
244

Hasta Bakıcı Personeli Nedir?

Devlet kurumları ve özel hastanelerin doktor ve hemşire dışında “sağlık personeli” kadrosunda yer alan hasta bakıcı personeller, belirli sorumluluk ve yetkinliklere sahip olmalarının yanı sıra hizmet verdikleri dallara göre çeşitli donanımlara sahiptirler.

Sağlık kurumlarında birçok farklı görevi bulunan ve hizmet verdiği alana göre çeşitli sorumlulukları olan hasta bakıcı personel, sanılanın aksine yalnızca hasta odalarına düzen getirmekle yükümlü değildir. Mevzuatta yer alan bürokratik gereksinimler ve mesleki donanımların yanı sıra hizmet verilecek olan kuruluşun (devlet ya da özel hastanelerde farklılık göstermekle birlikte) hizmet politikasına bağlı olarak hasta bakıcı personelin sorumlulukları ve görevleri değişkenlik göstermektedir. Saygı ve güler yüz, ihtiyatlı bir yaklaşıma sahip mesleğin gereklilikleri arasında yer alıyor.

Hasta bakici nedir
Hasta bakıcı personellerinin görev alanları oldukça geniştir ve bilgi birikim bu meslekte oldukça önemlidir.

Öte yandan iş disiplininin başta geldiği belirgin ve kişisel özelliklerin yanı sıra sağlık sektörüne özgü kurallar da hasta bakıcı görevleri arasında yer almaktadır. Peki, standart prosedürde yer alan kişisel yetkinlikler nelerdir?

 1. İş disiplinine sahip olmak
 2. Hastalara karşı saygılı, güler yüzlü ve nezaket kuralları çerçevesinde bir yaklaşım sergilemek
 3. Hastalardan gelen ve hasta bakıcı personelin sorumlulukları arasında yer alan talepleri prosedüre uygun şekilde tamamlamak
 4. Kendi sorumluluk alanı dışında kalan hasta taleplerini ilgili kişilere (hemşire ya da doktor) iletmek

Özel ya da devlet sağlık kurumlarında kadrolu ya da sözleşmeli personel olarak hizmet veren hasta bakıcılar, kişisel gereksinimler ya da özel talepler doğrultusunda yaşlı bakıcı personel olarak da hizmet verebilmektedir. Öte yandan gerekli donanımlara sahip olması ya da talep edilmesi durumunda çocuk bakıcısı olarak ta hizmet veren sertifikalı personeller de sektörde mevcuttur.

Hasta Bakıcıların Görevleri Nelerdir?

Peki, görev alanları sanılanın aksine yalnızca yatak değiştirmek olmayan ve tıbbi donanımlar gerektiren hasta bakıcı personellerin ilgili kurumlarca farklılık gösterse de asgari düzeyde bilgi sahibi olmaları gereken konular nelerdir?

 1. Hastalardan talep gelmeden gerek görülmesi durumunda hasta odalarının hijyen standartlarına uygun hâle getirilmesi için gerekli personeli uyarması
 2. Hasta odalarında yer alan hasta yatağı, refakatçı koltuk ya da yatağı ve diğer eşyaların düzen ve temizliğinin sağlanması
 3. Hizmette bulunduğu sağlık kliniğine bağlı olarak yer alan ekipmanların kullanımına ve kontrol edilmesine hâkim olması (Oksijen tüpü, dijital ekipmanlar, ateş ölçer vb.)
 4. Hastanın genel sağlık durumunun gözlemlenmesi
 5. Hastada meydana gelebilecek olağan dışı bir değişimin ilgili personele (hemşire ya da doktor) bildirilmesi
 6. Hastadan gelecek taleplerin yerine getirilmesi (Özellikle doktor önerisi doğrultusunda belli aralıklarla hava alınması için yürüyüşüne refakat edilmesi, kişisel ihtiyaçlarda yardımcı olunması gibi)
 7. Günlük olarak yapılan rutin değişimler ya da sorumluluklar dışında hastadan gelen taleplerin yerine getirilmesi
 8. Hastalığa bağlı olarak yazılan ilaçların hemşire onayı ve önerisiyle takip edilmesi, hatırlatılması
 9. İlaç saatleri dışında yemek ve diğer ihtiyaçların kontrol edilmesi ve hastanın sağlığını tehdit edecek besinler tüketmesine izin vermemesi
 10. Kıyafet değişimi, hastalığa bağlı olarak yatış pozisyonunun ayarlanması gibi durumlarda refakat edilmesi
 11. Hastalığa bağlı olarak süngü ve ördek ihtiyacının karşılanması, temizliğinin sağlanması
 12. Özellikle uzun süreli yatışlarda hastanın egzersiz ve masaj ihtiyacının karşılanması için yardımcı olunması

Nasıl Hasta Bakıcı Olunur?

Devlet ya da özel kurumların mevzuatlarına bağlı olarak kendi içinde değişkenlik gösterse de belli başlı sorumlulukları ve gereksinimleri olan hasta bakıcı personelliği için çeşitli ihtiyaçlar bulunmaktadır. Hasta bakıcı olmak için gerekli aşamaları maddeler hâlinde sıralayalım:

 • İlk etapta yapılacak olan başvuru öncesi ya da başvuru aşamasında bir eğitime tabi tutuluyorsunuz.
 • Eğitim aşamasında başlangıç seviyesinde tıbbi müdahaleler, tıbbi gereklilikler, acil durum müdahalelerinde soğukkanlı davranma yetisi gibi dikkat edilecek hususlarda dersler alıyorsunuz.
 • Tıbbi eğitimler doğru şekilde ateş ve tansiyon ölçme, hastalığın türüne bağlı olarak hastaların yataklarının hazırlanması ve yatış pozisyonlarının ayarlanması gibi basit ve temel süreçlerden oluşmaktadır.
 • Eğitim sürecinde verilen temel tıbbi bilgiler dışında soğukkanlı olmanız istenmektedir. Soğukkanlılığın yanı sıra güler yüz ve sabır, mesleğin doğasında yer almaktadır. Zira yaşlı bakıcısı ve çocuk bakıcısı olarak meslek içinde çeşitli hizmetler de yer almaktadır.
 • Temel eğitim sonrası alınan sertifikaya ek olarak tıbbi müdahale vb. gibi alanlarda alacağınız diğer eğitim ve sertifikalar, mesleğinizde tercih edilmenizi sağlar.
 • Temel eğitim ve ders süreleri müfredatta yer alan prosedür gereği sabit olsa da, işbaşı yapacağınız kurumun özel olması durumunda farklı istekler doğabilir. (Özel hastaneler işbaşı öncesi kendi kriter ve kuralları gereği kısa bir eğitim ve testten geçirebilmektedir.)

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. https://www.isinsankaynaklari.com

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

 

Reklam
Dikkat bu bir sponsorlu yayındır ve reklam öğeleri içermektedir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here