Hailey Hailey Hastalığı

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hailey Hailey Hastalığı Nedir?

Hailey Hailey Hastalığı, kabarmalarla seyreden genetik dermatolojik hastalıklardan bir tanesidir. Otozomal domianant olarak kalıtılmaktadır. Koltuk altında, deride, kasıkta ve vücudun diğer bölgelerinde kabartılı lezyonlar görülür. Belirtileri yaz aylarında sıcağın ve sürtünmenin etkisiyle daha da kötüleşir. Eritem, akantolizis, hiperkeratozis, deri erezyonu ve veziküller diğer belirti ve bulgular arasındadır. Semptomlar ve yukarıda bahsettiğimiz belirtilerin tespiti ile tanıya gidilir. Tanısı için bazı durumlarda deri biyopsileri gerekebilir. Hailey Hailey hastalığıyla ilgili olduğu bilinen ATP2C1 geninde meydana gelen mutasyonlar hastalığın nedenleri arasında ilk sıradadır. Ailede bu hastalığın varlığı biliniyorsa diğer bireylerde risk açısından genetik olarak taranmalıdır. Şu anda uygulanan standardize edilmiş bir tedavisi bulunmamaktadır. Tedavi kişiden kişiye ve semptomlarına göre değişiklik gösterir. Güneş yanığı, terleme,sürtünme gibi hastalığı tetikleyen faktörlerden uzak bir hayat biçimi benimsenmelidir. Ayrıca hekiminiz bakteriyel,fungal ve viral enfeksiyonları önleyebilmek adına ilaçlar reçete edecektir. Sıklıkla kortikosteroid enjeksiyonları, lazer ablasyon terapileri, RF cerrahileri, botulinum enjeksiyonları, dapson, metotreksat gibi tedaviler uygulanmaktadır.

hailey hailey hastaligi nedir
Hailey hailey hastalığı oldukça nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hailey Hailey Hastalığı” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba 33 yaşındayım bu hastalığı yaklaşık olarak 9 10 seneden beri çekiyorum bi tedavisinin olmadığını duydum buhastalık kendiliğinfen ilerleyen zamanlarda geçermi yoksa hayatım boyunca bu hastalıklamı yasama devam edeceğim. Herhangi bir tedavisi varsa önerilerinizi beklerim şimdiden çok teşekkür edrim

    Cevapla
    • Merhaba bende de aynı hastalık var tedavisi bulunana kadar ömür boyu çekeceğiz. hailay hailay diye facacbook ta grup var bilginiz olsun. iyi günler.

      Cevapla

Yorum yapın