Hailey Hailey Hastalığı

1
493

Hailey Hailey Hastalığı Nedir?

Hailey Hailey Hastalığı, kabarmalarla seyreden genetik dermatolojik hastalıklardan bir tanesidir. Otozomal domianant olarak kalıtılmaktadır. Koltuk altında, deride, kasıkta ve vücudun diğer bölgelerinde kabartılı lezyonlar görülür. Belirtileri yaz aylarında sıcağın ve sürtünmenin etkisiyle daha da kötüleşir. Eritem, akantolizis, hiperkeratozis, deri erezyonu ve veziküller diğer belirti ve bulgular arasındadır. Semptomlar ve yukarıda bahsettiğimiz belirtilerin tespiti ile tanıya gidilir. Tanısı için bazı durumlarda deri biyopsileri gerekebilir. Hailey Hailey hastalığıyla ilgili olduğu bilinen ATP2C1 geninde meydana gelen mutasyonlar hastalığın nedenleri arasında ilk sıradadır. Ailede bu hastalığın varlığı biliniyorsa diğer bireylerde risk açısından genetik olarak taranmalıdır. Şu anda uygulanan standardize edilmiş bir tedavisi bulunmamaktadır. Tedavi kişiden kişiye ve semptomlarına göre değişiklik gösterir. Güneş yanığı, terleme,sürtünme gibi hastalığı tetikleyen faktörlerden uzak bir hayat biçimi benimsenmelidir. Ayrıca hekiminiz bakteriyel,fungal ve viral enfeksiyonları önleyebilmek adına ilaçlar reçete edecektir. Sıklıkla kortikosteroid enjeksiyonları, lazer ablasyon terapileri, RF cerrahileri, botulinum enjeksiyonları, dapson, metotreksat gibi tedaviler uygulanmaktadır.

hailey hailey hastaligi nedir
Hailey hailey hastalığı oldukça nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

  1. Merhaba 33 yaşındayım bu hastalığı yaklaşık olarak 9 10 seneden beri çekiyorum bi tedavisinin olmadığını duydum buhastalık kendiliğinfen ilerleyen zamanlarda geçermi yoksa hayatım boyunca bu hastalıklamı yasama devam edeceğim. Herhangi bir tedavisi varsa önerilerinizi beklerim şimdiden çok teşekkür edrim

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here