Globozoospermi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Globozoospermi Nedir?

Globozoospermi, sadece erkekleri etkileyen nadir bir hastalıktır. Anormal spermler görülmektedir.Dünya çapında sınırlı istatistiklere bakıldığında 65.000 erkekte 1 görülmektedir. Otozomal resesif olarak kalıtılmaktadır. Nedenleri incelendiğinde DPY19L2 geninde meydana gelen mutasyonlar göze çarpmaktadır. Bu gen sperm oluşumunda görevli büyük öneme sahip bazı proteinlerin üretilebilmesi için bir dizi talimatlar sağlar. Globozo spermi olan hastalarda spermlerin baş kısmında bulunan yumurta hücresinin dış zarını delen akrozomlar, anormal morfolojiye sahiptir veya yoktur. Doğal olarak bu özellikteki spermler yumurtayı dölleyemeler ve infertilite oluşur.

globozospermi nedir
Globozospermi neden olur ile ilişkili görsel.

[su_accordion][su_spoiler title=”Yararlanılan Kaynaklar” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]

  1. Perrin A, Coat C, Nguyen MH, Talagas M, Morel F, Amice J, De Braekeleer M. – Molecular cytogenetic and genetic aspects of globozoospermia

[/su_spoiler] [/su_accordion]


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın