Globozoospermi

0
78

Globozoospermi Nedir?

Globozoospermi, sadece erkekleri etkileyen nadir bir hastalıktır. Anormal spermler görülmektedir.Dünya çapında sınırlı istatistiklere bakıldığında 65.000 erkekte 1 görülmektedir. Otozomal resesif olarak kalıtılmaktadır. Nedenleri incelendiğinde DPY19L2 geninde meydana gelen mutasyonlar göze çarpmaktadır. Bu gen sperm oluşumunda görevli büyük öneme sahip bazı proteinlerin üretilebilmesi için bir dizi talimatlar sağlar. Globozo spermi olan hastalarda spermlerin baş kısmında bulunan yumurta hücresinin dış zarını delen akrozomlar, anormal morfolojiye sahiptir veya yoktur. Doğal olarak bu özellikteki spermler yumurtayı dölleyemeler ve infertilite oluşur.

globozospermi nedir
Globozospermi neden olur ile ilişkili görsel.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here