Gelişim hormonu Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Gelişim hormonu Nedir?

Gelişim hormonu, büyüme hormonu anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir.   
doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Gelişim hormonu Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. Erhan hocam, büyüme kikirdaklari kapandikdan sonra büyüme hormonu takviyesi yaptırsam boyumu 2-3 cm uzatma ihtimalim var mı ? 20 li yaşlardan sonra çevremde bazı kişiler tanıdıklarının büyüme hormonu iğnesi yaptırıp boyunu uzattığını söylüyor emin olmadan doktora gitmek istemedim.Boy:1.66 yaş:24 cevap verirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Merhabalar Gökhan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Genellikle yetişkinlik döneminde büyüme plakaları kaynaşarak kaybolurlar. Bu kaynaşma gerçekleştiğinde büyüme hormonunun vücudumuzda tepki vereceği bir bölge kalmamaktadır. Bu olay genellikle 18 yaş civarında olur ancak sizin yaşlarınızda bazı bireylerde büyüme plakalarının açık olabilme ihtimali vardır. Bunun tespit edilebilmesi için dahiliye bölümünden randevu alarak muayene olmaya gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın