Fuziform Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Fuziform Nedir?

Fuziform, iğsi anlamında kullanılır.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.   
doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Fuziform Nedir?” üzerine 7 yorum

 1. Slm hocam sol ingunal bolgede21×8 mm boyutunda yagli huluslari secilen birkac adet fiziform lenf nodulu gorulmustur .Hocam bunu yorumlarmisiniz rica etsem

  Cevapla
  • Merhabalar Gülin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Şikayetleriniz neler, hangi görüntüleme tetkiki ile bakıldı? Bu tip bilgiler olmadan doğru yönlendirme yapılamaz ancak genel olarak bu bölgedeki lenf nodlarının neden büyüdüğünün araştırılması esastır. Basit sebeplerle büyüyebileceği gibi ciddi sebeplerde büyümeye neden olabilir. Bu nedenle mutlaka bu tetkiki isteyen hekiminize sonucunuzu gösteriniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Merhabalar hocam
  Karaciğerde en büyükleri sol lob lateral segmentte 9 mm olmak üzere multiple hipodens noduler mevcuttur.
  Sağ akciğer bazalinde posteriorda 17 mm kalınlığında ve 50 mm genişliğinde fuziform şekilli plevral kalsifikasyon mevcuttur.Ciddi bir sorun varmış HOCAM bilgilendirirseniz sevinirim.Sağlıklı günler

  Cevapla
  • Merhabalar Fatma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Karaciğerde normalde olmaması gereken lezyonlar tespit edilmiş. Bu lezyonların ciddi olup olmadığının belirlenebilmesi için kan tahlili yoluyla bakılacak karaciğer tahlilleri ve fizik muayene bulgularıyla beraber değerlendirilmesi gerekecektir. Bunun için mutlaka tetkiki isteyen hekiminize gidiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam çok teşekkür ediyorum akciğerdeki bulgular nedir?
    Tekrar Allah razı olsun böyle zor bir dönemde bizler için çalışıyorsunuz Allah yardımcınız olsun

    Cevapla
 3. Selamlar. Oğlum 19 yaşında. Ensesinde iki adet şişlik oluştu. Yapılan ultrasonografi incelemesinde Bilateral servikal zincirde sağda büyüğü 14×5 mm solda büyüğü 15×6 mm boyutlarında olmak üzere ekojen hilusları izlenen multiple reaktif lenf nodları ve sağ oksipital bölgede 17×5,5 mm boyutlarında fuziform şekilli reaktif lap izlendi diyor. Virüs nedeniyle hastaneye gidemedik. Beni aydınlatırsanız sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla

Yorum yapın