FTA ABS Testi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

FTA ABS Testi Nedir?

FTA ABS TestiFlouresan Treponemal Antikor Absorbsiyon Testi nin kısaltılmış halidir. En duyarlı testlerden biridir. Testin özellikleri şu şekildedir:

Ölü antijen kullanılır ve hasta serumu ile inkübe edilir. Serumda özgül antikor varsa treponemalar bunlara yapışır. Daha sonra floresan boya ile birleşmiş anti human globulin eklenir, bu da treponemalara bağlanmış antikorlara yapışır. Bu olay floresan mikroskopta gözlenir.

Aşağıda hazırlamış olduğumuz tabloda Flouresan Treponemal Antikor Absorbsiyon Testi ile Mikro Hem aglütinasyon Testi  arasındaki farkı göreceğiz.

Duyarlılık Özgüllük
Primer Sekonder Sifiliz Olmayan
FTA ABS 84 100 97
MHA TP 76 100 99

 


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediğiniz bilgileri yorum olarak yazabilirsiniz. Cevap vermekten keyif alacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın