Filippi Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Filippi Sendromu Nedir?

Filippi Sendromu, tipik bir yüz görünümü ve parmak anormallikleri ile seyreden nadir hastalıklardan bir tanesidir. Konjenital olarak ortaya çıkmaktadır ve otozomal resesif olarak kalıtılır. Belirtileri incelendiğinde büyümede gecikme, düşük doğum ağırlığı, boy kısalığı en sık karşımıza çıkan semptomlar olduğu görülüyor. Mikrosefali, parmak malformasyonları, sindaktili, hipertelorizm, mental problemler, yarık damak ve kriptorşidizm diğer belirtileridir. Otozomal resesif olarak kalıtıldığından hastalığın çocukta ortaya çıkma olasılığı % 25’tir. Bu hastalık bilim insanı G: Filippi tarafından tanımlanmıştır. Tanısı doğum veya erken bebeklik döneminde kapsamlı bir klinik muayeneyle konulmaktadır. İleri görüntüleme yöntemleri teşhis için faydalıdır. Standardize edilmiş bir tedavisi bulunmamaktadır. Temel tedavi hedefimiz hastanın semptomlarını ortadan kaldırmaya yöneliktir.

filippi sendromu nedir
Filippi Sendromu’nda ellerde ortaya çıkan deformiteleri görmektesiniz.

Zamanında ve yeterli müdahale yapılmayan çocuklarda boy kısalığı, mental gerilikler ve yarık dudak gibi komplikasyonların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın