Fenestrasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Fenestrasyon, tıpta pencereleme, delikleme anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Vücudun herhangi bir yüzeyinde doğal veya doğal olmayan yollarla oluşturulmuş açıklık anlamı da taşır. Tıp biliminde sıkça kullanılan terimlerden bir tanesidir.

fenestrasyon nedir
Şekilde bir bütünün içindeki açıklık olarak gösterilen yer fenestrasyon olarak adlandırılır.

Fenestrasyon aynı zamanda kulak burun boğaz bölümü cerrahi hekimlerinin işitme kaybı oluşturan patolojik bir durumu ortadan kaldırabilmek için kullandıkları Lembert operasyonunun da bir parçasıdır. İşitme kaybı giderilebilsin diye kulak içerisinde belirli bir bölgeye pencereleme işlemi yapılır. Bu işlem fenestrasyonun en güzel örneğidir.

Fenestrasyon işlemi ile ilgili merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 29 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 24 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın