Falks Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Falks tıpta orak şeklinde bir parça ya da orak şeklindeki bir yapı olarak bilinmektedir. Bir tıbbi terimin içerisinde falks ifadesi geçiyorsa o şeyin orak şekilli olduğu düşünülmelidir. Örneğin falks serebri, beyin içerisinde yapıları ayıran orak şekilli bir yapıdır.

falks nedir
Falks ya da falx orak şeklinde anlamı taşımaktadır.

Aynı şekilde falks septi de kalp içerisinde bulunan ayrıcı ve orak şekilli yapıdır. Falks inguinalis te inguinal bölgede konjoit tendonda orak şekilli bir yapıdır. Örnekler bu şekilde çoğaltılabilir. Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafında bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 31 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 27 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın