Fakoemülsifikasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Fakoemülsifikasyon Nedir?

Fakoemülsifikasyon,katarakt ameliyatında merceğin ultrason dalgaları aracılığıyla parçalanarak çıkarılması anlamında kullanılan kelimedir.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Fakoemülsifikasyon Nedir?” üzerine bir yorum

  1. 59 yaşındayım. Yıllardır hem uzak hemde yakını görme sorunları yaşıyorum.Gittiğim doktorlar katarakt başlangıcı da olduğu için göz içi lens önerdiler. Ancak konu hakkında tatmin edici bilgi edinemedim.Gittiğim doktor Fakoemülsifikasyon yöntemi ile bu operasyonu yapıyormuş. Bu operasyonda görme kaybı riski varmıdır.Varsa bu oran ne kadardır.Hastanın bu riski en aza indirmesi için neler yapması gerekir?

    Cevapla

Yorum yapın