Fahr Hastalığı

6
5973

Fahr Hastalığı Nedir?

Fahr Hastalığı, bazal gangliyonlarda ve serebellar nukleuslarda,simetrik olarak görülen kalsiyum ve diğer minerallerin depolandığı bir hastalıktır.

Başka bir deyişle İdiopatik Bazal Ganglion Kalsifikasyonu yani beyin ve beyincik dokusu içerisinde kalsiyum birikmesine bağlı görülen bir hastalıktır.

Fahr Sendromu’nun Belirtileri Nelerdir ?

Bu hastalarda ellerde titreme artmıştır,hareketlerde yavaşlama,kaslarda sertlik ve yürüme dengesinde bozulma görülmeye başlanmıştır.

fahr sendromu nedir
Fahr Sendromu’na hastalığın ağır seyri nedeniyle psikiyatrik semptomlar eşlik edebilmektedir.

Bunlara ek olarak ruhsal bozukluklarda eşlik etmektedir. Başlangıçta semptom vermeyebilir ancak genellikle 40 ve 50 li yaşlardaki erişkinleri sıklıkla tutmakla beraber yaşamın her döneminde ortaya çıkabilir. Diğer fahr sendromu belirtileri ise şöyledir:

 • Konsantrasyon bozuklukları
 • Hafıza kaybı ve bazı nöropsikiyatrik bozukluklar
 • Konuşma bozuklukları
 • Görme bozuklukları
 • Bunama ve baş ağrıları

Fahr Sendromu Nasıl Tanı Alır ?

Tanı kesin ve net olarak hastanın beyin için bilgisayarlı tomografi görüntülemesinde kalsiyum birikiminin ortaya çıkarılması ile konur. Bu hastalarda aile öyküsü sorgulanmalıdır. 40 lı yaşlarda başlayan nöropsikiyatrik semptomlar sorgulanmalıdır. Ayrıca hareketten sorumlu ilgili beyin bölgesinde tipik kalsifikasyonlar görülmelidir.

Fahr Sendromu Tedavi Edilebilir mi ?

Fahr hastalığının tedavisi 2017 Ocak itibariyle hala bulunamamıştır. Tüm tedavi planımız hastaların semptomlarını yok etmeye veya azaltmaya yöneliktir.

Birincil amacımız hastanın kalsiyum düzeylerine normal seviyelere çekmektir.Bu şekilde öncelikle hastalığın ilerlemesini durdurmuş olacağız.

Örneğin paratiroid beziyle ilgili bir hastalığı olan kişinin kalsiyum düzeylerini normale çekmek için ilaçlar verilmelidir. Psikiyatrik semptomlar ise lityum gibi ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılmalıdır. Parknsonizm bulguları ortaya çıkmışsa levadopa tarzı ilaçlar etkili olacaktır. Ancak Fahr sendromunun tedavisi nin semptomlara yönelik olduğu unutulmamalıdır.

Aşağıda Fahr Sendromu ile alakalı detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz İngilizce altyazılı bir video bulunmaktadır.


Eklemek istedikleriniz veya hakkında konuşmak istedikleriniz için bize yorum kısmından yada mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

 1. Hocam merhaba. Kardeşim yaklaşık 10 yıldır fahr hastası. Ve her geçen gün daha kötüye gidiyor. Bu calsiyum miktarını azaltmak için ne ilaç önerirsiniz. Bu hastalığın tedavisi olmadığını sanıyorduk. Hacettepe den m.akif topçuoğlu hocamız ilgileniyor. Kardeşim 3 yıldır yatalak, konuşamıyor, katı beslenemiyor, ve hergün ızdırap çekiyor. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

  • Merhabalar Erhan Bey. Öncelikle geçmiş olsun.
   Fahr Sendromu’nun tedavisi sizinde bildiğiniz üzere 2017 itibariyle hala bulunamamıştır. Tedavi yalnızca hastanın semptomlarına ve bulgularına yöneliktir. Fahr Sendromu kişide hangi problemlere sebebiyet verdiyse , o problemlerin ortadan kaldırılması,azaltılması birincil hedefimizdir.

 2. Merhaba Erhan hocam. Kardeşimi ebedi istirahatgahına yolcu ettik. ALLAH siz hocalarımızın ilmini artırsın ki ŞAFİ olan ALLAHIM sizin vasıtanızla şifa dağıtsın. Dualarınızı bekleriz inşaallah…

 3. 2010 yilindan dicke üniversite side bana fahr sendromu tesisi birakildi suan yuruyemiyorum ve konusmada zorluk cekiyorum dik duramiyorum tedavi olmak istiyorum bu konuda bana yardimci olabilirmisiniz yasim 45 ogreymenim gorevimi yapamiyorum nerde tedavi olabilirim

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here