Erizipeloid Nedir? Tıpta Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Erizipeloid Nedir?

Erizipeloid, Erisipelotrix rhusiopathiae nun neden olduğu kontamine hayvan ürünleri ile temasla ya da derideki sıyrık ve çiziklerden giren nadir görülen bir hastalıktır.

Erizipeloid ile ilişkili görsel.
Erizipeloid ile ilişkili görsel.

Genellikle el sırtında süpürasyonsuz morumsu bir eritemle başlar, çevreye yayılır, daha sonra kendiliğinden iyileşir. Ayırıcı tanıda erizipel hatırlanmalıdır.

Erizipel Nedir? adlı yazıyı okumak için tıklayınız.

Erizipeloit Nedir? adlı yazıyı okumak için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi yorum olarak sorabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyacağız.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın