Endoskopi için Hangi Doktora Gidilir?

0
741

Hastalıkların teşhisi tedavinin etkili olması için oldukça önemlidir. Bazı hastalıkların teşhisi ise farklı tetkik yöntemlerini gerektirmektedir. Kesin tanı konulması için özellikle vücudun iç bölgelerindeki sağlık sorunlarının görüntülenmesi gerekir. Bu görüntüleme işlemi ise endoskopi yöntemi ile gerçekleştirilir.

endoskopi yaptirmak icin hangi doktora gidilmeli
Endoskopi için hangi bölüme gidilir ile ilşkli görsel.

Organların izlenmesine yarayan bu yöntemde ucunda ışık ve kamera bulunan özel olarak üretilen cihazlar kullanılmaktadır. Yapılan bu çalışmalarda görüntü alınabildiği gibi gerektiği durumlarda doku örneklerinin alınması da mümkündür. Peki, endoskopi için hangi doktora gidilir?

Endoskopi için Hangi Bölüme Gidilir?

Endoskopi genel olarak doktorların şüphelendikleri hastalıkları teşhis etmek için kullanılır. Ancak bu konuda insanların kendileri de talepte bulunabilir. Özellikle elli yaşını aşmış kişilerin düzenli olarak belirli aralıklarla endoskopi yapması oluşabilecek hastalıkların erkenden teşhis edilmesine olanak sağlamaktadır. Endoskopi için hangi bölüme gidilir konusunda genel olarak bu tür işlemlerin gerçekleştirilmesi için Genel Cerrahi bölümüne başvurulması gerekir.

Hastalıkların teşhis edilmesi ve doğru tedavilerin gerçekleştirilmesi için endoskopi uygulamasına başvurulmaktadır. Diğer taraftan iç organlarda oluşabilecek sağlık sorunlarının diğer yöntemlerle yapılan tetkikler sonrasında sağlıklı veri alınamadığı durumlarda da bu yönteme başvurulabilir. Yutulan yabancı cisimlerin incelenmesi için kullanılabilir. Endoskopi teşhis için kullanılabileceği gibi tedavi içinde kullanılabilmektedir. Biyopsi işlemlerinde ve tedavi amaçlı operasyonlarda da endoskopi sistemleri kullanılarak tedavi işlemleri yürütülebilir

Endoskopi için Hangi Doktora Gidilir?

Endoskopi için hangi doktora gidilir konusunda kişi Genel Cerrahi bölümüne başvurması gerekir. Endoskopi farklı bölgelere yapılabilmektedir. Mide veya sindirim sistemi bölgelerine uygulanabilen bir yöntemdir. Hastalar genel olarak bazı sağlık sorunlarından şikayet ederek doktorlara başvurmaktadır. Daha sonra eğer gerek görülürse kesin teşhis ve hastalığın durumu hakkında kesin bilgiler elde etmek için bu yöntem tercih edilebilir.

Endoskopiye Hangi Bölüm Bakar?

Genel Cerrahi bölümü endoskopi işlemlerini gerçekleştirmektedir. Endoskopiye hangi bölüm bakar diye merak eden bir kişi bu bölüme başvurmalıdır. Endoskopi işlemi yapılış nedenine göre de bazı ön hazırlıklara ihtiyaç duyan bir yöntemdir. Özellikle hastanın o anki sağlık durumu çok önemlidir. bazı durumlarda eğer varsa kullanılan ilaçlar bırakılabilmektedir. Bu konuda en doğru bilgi doktor tarafından verilmektedir. Bunun nedeni ise doktor kişinin sağlık durumunu inceleyerek endoskopinin sorunsuz bir şekilde geçmesi için gerekli olan bilgileri verecek olmasıdır.

Endoskopi için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Endoskopi için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda Genel Cerrahi bölümünden randevu alınmalıdır. Ancak çoğu zaman ilk önce kişi uzman doktor tarafından muayene edilmekte ve daha sonra gerekirse endoskopi yapılmaktadır. Gerek duyulmadığı halde yapılmaması gereken bu uygulama için uzman doktor görüşünün alınması önemlidir. Bu yöntem tedavi süresi içerisinde de uygulanabilmektedir. Bu gibi uygulamalar sayesinde hasta üzerinde gerçekleştirilen tedavinin etkili olup olmadığı konusunda kesin bilgilerin alınabilmesi için oldukça önemlidir. Böylelikle tedaviler daha etkili yürütülebilmektedir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here