Sezaryenle En Çok Doğum Yapılan Ülke : Türkiye

1
347

Türkiye’de sezaryenle yapılan doğum sayısı gün geçtikçe katlanarak artıyor. Son verilere göre Türkiye’de 2016 yılında toplam 1.248.241 bebek dünyaya gelmiş ve bu doğumların 676.152 si sezaryenle yapılmış.

Her İki Doğumdan Biri Sezaryen !

Üstteki verilere bakacak olursak 2016 yılında her iki kişiden bir tanesi sezaryen ile doğmuş durumda. Doğal olarak dünya sıralamasında zirveye oturmuş durumdayız. Diğer ülkeler ise İtalya (2) ve İspanya (3).

Türkiye’de sezaryen operasyonu ile yapılan doğumların hemen hemen yarısı özel hastanelerde yapılırken üçte biri devlet hastanelerinde ve kalan kısımda üniversite hastanelerinde yapılıyor.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

  1. Bildiğim kadarı ile bebek veya annede hayati bir risk durumunda sezeryan ile alınıyor. İkinci neden olarakda normal doğum sezaryana göre daha zor diye yapıyorlar sanırım. Anne içinde sezaryan daha rahat sanırım. Bilemiyorum niye sezaryan ile doğumu sakıncalı buluyorlar ne gibi bir kötü yanı var? Konuda açıklamamışsınız Bilmek isteriz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here