Elongasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Elongasyon Nedir?

Elongasyon, tıp dilinde kelime karşılığı olarak uzama anlamına gelmektedir. Tıp dünyasında sıkça kullanılmaktadır. Biraz daha açacak olursak tıbbi bir anatomik yapının yırtılmadan ya da zarar görmeden önce ne kadar dayanabildiğinin en net ölçüsüdür. İlgili yapı ne kadar esneyebiliyorsa elongasyonu o kadar iyidir.

Tıpta genelde kemik elongasyonu ifadesini sık sık duyarsınız. Kemiklerin kırılmadan önce ne kadar esneyebildiğini ifade eder. Elonge olmuş dediğimiz yapılar ise esnemiş veya uzamış yapılar olarak bilinirler. Temel olarak bu ifadeyi anladığını düşünüyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 17 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 17 Aralık 2020 tarihinde güncellemiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Elongasyon Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın