Elektroretinografi Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Elektroretinografi, retina işlevlerinin test edilebilmesi , retinanın ışığa karşı verdiği cevapların değerlendirilmesi için kullanılan tıbbi bir test yöntemidir. Gözün arka bölümünde bulunan retinayı oluşturan yapıların normal olarak fonksiyon görmediğinin düşünüldüğü durumlarda kullanılır.  Retinitis pigmentoza, retinoblastom ve benzer diğer retina hastalıklarında bu testin kullanılması gerekli ve faydalıdır. Merak edilen bir diğer husus ise elektroretinografi testinin nasıl yapıldığıdır. Hemen bu hususa değinelim.

İlk etapta bu işlemi gerçekleştirecek olan hekim sizden uygun bir pozisyon almanızı isteyecektir. Gözler özel göz damlaları ile genişletilir. Gerekli durumlarda elektrotlar yerleştirilir. Bu işlemlerin ardından yanıp sönen ışık demetlerini göreceksiniz. Görme işlemi devam ettikçe elektrotlardan gelen bilgiler monitörde belirmeye başlayacak ve test tamamlanacaktır. Test sonuçlarına göre eğer normal olarak değerlendirilirseniz zaten problem yok demektir ancak anormal değerlendirilirseniz glokom, diyabetik retinopati, CRD, retina dekolmanı, gece körlüğü ve bazı diğer göz hastalıklarından birini taşıyor olabileceğiniz anlamına gelir. Bu hususta nihai kararı muayeneyi yapan hekiminiz verecektir. Aşağıda elektroretinorafi testinin nasıl yapıldığına dair videoyu görebilirsiniz.

YouTube video

Bu yazı ilk defa 31 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 1 Mayıs 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın