Ektima Gangrenozum

0
1055

Ektima Gangrenozum Nedir?

Ektima Gangrenozum, genellikle immünsupresyon, malignite, diyabet, nötropeni gibi predispozisyonu olanlarda ve yanık zemini gibi zedelenmiş dokularda yerleşmeye eğilimli olan bir hastalıktır.

Ektima Gangrenosum ile ilişkili görsel.
Ektima Gangrenosum ile ilişkili görsel.

Etken Pseudomonas aeruginosa’dır. Pseudomonaslar folikülit, parmak arası enfeksiyonu, yeşil tırnak sendromu, eksternal otit ve ektima gangrenosum gibi dermatolojik tablolara yol açabilir.

Ektima gangrenosum, pseudomonas sepsisinde veya primer olarak deride ortaya çıkabilir. Anogenital bölge ve aksilla başta olmak üzere herhangi bir yerde lokalize olabilir. Gergin, grube veziküller şeklinde başlar. Kısa süre içinde hemorajik karakter kazanan veziküllerin rüptüre olmasıyla siyah, nekrotik zeminli, endüre, ağrısız, yuvarlak ülser oluşur. Ülserin çevresinde eritem bulunabilir.


Merak ettiklerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here