Efektif: Tıpta Kullanımı Etkili Olan

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Efektif Nedir?

Efektif, tıpta kelime manası olarak etkin, etkili anlamlarında kullanılsa da temelde bir tedavinin ya da tıbbi müdahalenin beklenen sonucu verme olasılığını anlatır. Genel olarak hastanın durumunu iyileştiren, yaşam kalitesini artıran veya hastalık riskini azaltan tedaviler ya da müdahaleler efektif müdahalelerdir.

tıpta efektif nedir
Tıpta efektifliğin değerlendirilmesi, hastalara ve sağlık profesyonellerine en iyi tedavi seçeneklerini belirlemede yardımcı olan önemli bir kavramdır.

Postefektif terimi yapılan bir müdahale sonrasında efektiflik durumunun ölçümlenmesi manasındadır. Hemen örnekler vererek kavramanıza yardımcı olayım:

Antibiyotik grubunda bulunan ilaçlar bakteriyel enfeksiyonlar için efektif tedavi şekilleridir.

Aspirin ya da coraspin gibi ilaçlar kalp hastalığı riskini azaltmak için kullanılan efektif ilaçlardan biridir.

Kontrollü klinik deneyler, retrospektif ve prospektif araştırmalar sayesinde bir tedavinin etkililik derecesi kolaylıkla sorgulanabilir ve efektiflik derecesi tespit edilir. Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alttaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın