Eagle Sendromu Nedir ?

5
3424

Eagle sendromu, stiloid proçesin semptomatik uzaması veya stiloid ve stilomandibular ligamentin kalsifikasyonu olarak tanımlanmaktadır.Hastalık 1938 yılında WW Eagle tarafından tanımlanmıştır.Eagle , yaptığı çalışmalar neticesinde her 100 hastanın 4 ünde stilod proçes uzaması tespit etmiştir.

eagle-sendromu-ne-demektir

Hastalar Ne Şikayetler ile Başvurur ?

Hastalar boğaz ağrısı,kulak ağrısı ve boğazda yabancı cisim hissi gibi non spesifik semptomlarla başvururlar.

Başın dönmesi ve çiğneme sırasında meydana gelen ağrılar yine bizi eagle sendromundan şüphelendirmelidir.

Eagle Sendromu Nasıl Tanı Alır ?

eagle-sendromu-nedir

Öncelikle bir hekim olarak hastanın bulgularından Eagle Sendromundan şüphelenmek gerekir.Daha sonra ileri görüntüleme teknikleri neticesinde kesin tanı konulur.

Eğer hekim şüphelenmezse hastalığı  atlanması olasıdır.

Eagle Sendromu’nun Tedavisi Nasıldır ?

Tedavide rahatsızlık veren kemik kısaltılmalı yada törpülenmelidir.Bu ameliyat deneyimli bir KBB uzmanı tarafından gerçekleştirilir.


Eklemek istediğiniz ve ya hakkında konuşmak istediğiniz şeyler varsa lütfen iletişime geçiniz.İletişime mail adreslerimizden ,telefon numaralarımızdan veya yorum kısmından geçebilirsiniz.

5 Yorum

    • Öncelikle geçmiş olsun.Eagle sendromunda geleneksel tedavi yöntemi uygun olmayan kemiklerin törpülenmesi işleminden geçmektedir.Yurtdışı imkanlar her zaman vadır ancak ülkemizde bu operasyonu gerçekleştirebilecek uzman KBB hekimleri vardır.
      Yıllardır uygulanan yöntmle ilgili şu videodan fikir edinebilirsiniz :
      https://youtu.be/czO8PFCdkWk

  1. Merhabalar. Geçen yıl bana da her iki tarafta olmak üzere( yaklaşık 5cm) eagle sendromu teşhis edildi. Ameliyat riskli olduğu için yaptırmadım. Ameliyat olan varsa sonuçlarını yazarsa çok sevinirim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here