Düşük Kol Testi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Düşük Kol Testi Nedir?

Düşük Kol Testi, rotator cuf yırtıklarının saptanmasında kullanılan ortopedik bir testtir.TIP’ta sıkça kullanıldığı bilinmektedir.Detaylar alttadır:drop arm testi nedir (1)

Kol 90 derece abdüksiyona getirilir.Yavaş yavaş indirmesi istenir.Kol birden aşağıya düşer yada ön kola yavaş bir fiske vurunca kolun düşmesi gözlenir.

Diğer adı drop arm testidir.

 

Hidayet hocamızın bizler için hazırlamış olduğu videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz:

YouTube video

 

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın