Diş Gıcırdatma için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Diş Gıcırdatma için Hangi Doktora Gidilir?

Diş gıcırdatma rahatsızlığı çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan ve dişlerin özellikle geceler uykuda iken sıkılması ile oluşan bir durumdur. Dişlerin sıkılması ile gıcırdama oluşur ve bu diş sağlığı bakımından oldukça ciddi bir sorun teşkil eder. Diş sıkması sonucun diş gıcırdatma eylemini gerçekleştiren kişiler ise bu konuda hangi doktor gideceklerini bilemeyebilir. Diş gıcırdatma için hangi doktora gidilir sorusuna cevap bulunması tedavinin daha hızlı gerçekleşmesi için önemlidir.

dis gicirdatma
Diş gıcırtdatma için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Diş Gıcırdatma için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Sabahları kalktığınızda dişlerinizde, çenenizde baş bölgesinde ağrı oluşuyorsa diş gıcırdatma sorunu ile karşı karşıya gelmiş olabilirsiniz. Diş gıcırdatmaya Bruksizm denilmektedir. Belirti olarak özellikle sabahları ağrılar kendini belli etmektedir. Bu tip sorunlar yaşayanlar geceleri dişlerinin gıcırdattığını yakınlarından duyabilirler.

Zaman içerisinde tedavi edilmezse sorun ilerleyerek farklı bölgeleri etkileyebilmektedir. Özellikle diş şeklinde bozulma ile çene yapısının değişmesi kişinin bezlenmesini olumsuz şekilde etkileyebildiği gibi diş görünümü sorunları ile de karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Diğer taraftan baş ağrıları da görülebilir. Boyun bölgesi ve omuz bölgesindeki kasların zayıflığı diş sıkma ile gıcırdatma sorunun görülmesine neden olabilmektedir. Bu tip sorunlarda diş gıcırdatma için ne zaman doktora gidilmeli konusunda en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Bunun nedeni ise sorunların ileri seviyeye ulaşmadan tedavinin başlaması gerektiğidir.

Diş Gıcırdatma için Hangi Doktora Gidilir?

Diş gıcırdatma için hangi doktora gidilir konusunda insanların genel olarak kafası karışabilmektedir. Bu tip durumlarda yapılması gereken ilk olarak Diş Hekimine başvurulmasıdır. Diş hekiminin yapacağı gerekli tetkik işlemleri ile diş gıcırdatma sorununun neden kaynaklandığı bulunması amaçlanmaktadır. Nedenin bulunması gıcırdatma sorununun da ortadan kalması için çok önemli bir adımdır. Ayrıca doktor eğer gerek görürse farklı bölümlerle birlikte tedaviyi sürdürmek isteyebilir.

Diş Gıcırdatmasına Hangi Bölüm Bakar?

Diş gıcırdatmasına hangi bölüm bakar konusunda diş hekimine başvurulmalı ve diş hekimleri tam inceleme sonrasında genel olarak dişlerin arasında dişlerin şekline uygun olarak diş plağı vermektedir. Bu plak sayesinde geceleri diş gıcırdatma sorunlarının düşmesi ve ileri zamanda tamamen yok olması hedeflenmektedir. Ancak bazı durumlarda diş ile alakalı olmayan nedenler kişinin dişlerini sıkmasına neden olabilmektedir. En sık görülen nedenler arasında ise psikolojik ve fiziksel nedenler gelmektedir.

Diş Gıcırdatma için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Diş gıcırdatma için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda diş hekiminden alınan randevu ile farklı bölümlerden de destek alınabilmektedir. Yüksek stresli bir hayata sahip olanlar hem diş hekiminin uygulayacağı tedaviyi hem de psikolojik olarak alacağı tedavi oldukça etkili olacaktır. Boyun ve omuz kaslarının zayıflığından kaynaklanan diş sıkma sorunlarında ise fizik tedavi bölümüne başvurularak bu konuda sağlık hizmeti alınabilir. Sorun bir bütün olarak ele alınıp tedaviler uygulandığında hastanın diş gıcırdatma ile ilgili sorunları daha etkili bir şekilde tedavi edilebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın