Dirsek Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

0
2846

Dirsek Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Dirsek ağrısı genellikle ciddi değildir fakat dirseğinizi birçok yönden kullandığınız için dirsek ağrısı çok sinir bozucu olabilir ve yaşan kalitenizi etkileyebilir. Dirseğimiz karmaşık bir eklemdir; Elinizi ve ön kolunuzu hem uzatmanıza hem de esnetmenizi sağlamaktadır. Çoğu hareket bu eylemlerin bir kombinasyonu olduğu için, bazen hangi hareketi ağrının getirdiğini tam olarak açıklamakta zorlanıyor olabilirsiniz.

dirsekte agriya hangi bolum bakar
Dirsekte ağrıya hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Dirsek ağrısı genellikle aşırı kullanımdan kaynaklanır. Birçok spor, hobi ve meslek; tekrarlayan el, bilek veya kol hareketleri gerektirir. Dirsek ağrısı bazen artrit nedeniyle olabilir, ancak genel olarak, dirsek ekleminiz diğer eklemlere kıyasla aşınma ve yıpranma konusunda daha az meyillidir.

Dirsek Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Halk arasında da bilinen en sık 3 çeşit dirsek ile ilgili olan problemlere değinelim;

Golfçü dirseği, önkol kaslarınızda bulunan tendonların dirseğinizin iç kısmındaki kemikli şişliğe yapıştığı acıya neden olan bir durumdur. Acı ön kol ve el bileğine yayılabilir. Golfçü dirseği dirseğin dış kısmında meydana gelen tenis dirseğine benzer. Tabi ki; golfçülerle sınırlı değildir. Tenis oyuncuları veya tekrar tekrar bileklerini kullanan veya parmaklarını sıkan diğer kişiler de golfçü dirseği geliştirebilirler.

Golfçü dirseğinin acısı sizi dersten uzak tutmak ya da favori aktivitelerinizden uzak tutmak zorunda değildir. Dinlenme ve uygun tedavi yaşam kalitenizi normale döndürmeye yeterli olacaktır. Ağrının olduğu durumları özetlemek gerekirse; bir topu sıkmak, el sıkışmak, kapı tokmağı çevirmek gibi hareketler, ağırlık kaldırmak, bileğinizi esnetmek gibi aktiviteler ağrının artışına neden olacaktır.

dirsekte agri icin hangi bolume gidilir
Dirsekte ağrı için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Tenisçi dirseği (lateral epikondilit);dirseğinizdeki tendonlar, genellikle bileğin ve kolun tekrarlayan hareketleri ile aşırı yüklenildiğinde ortaya çıkan ağrılı bir durumdur.

İsmine rağmen, sporcular tenisçi dirseği geliştiren tek kişi değildirler. İşleri, tenisçi dirseğine yol açabilecek hareket tarzlarına sahip insanlar, su tesisatçıları, ressamlar, marangozlar ve kasaplar gibi meslek sahibi kişileri de içermektedir.

Tenisçi dirseği, öncelikle ön kol kaslarınızın tendonların dirseğinizin dış kısmındaki kemikli bir şişliğe yapıştığı durumlarda ortaya çıkar. Ağrı, ön kolunuza ve bileğinize yayılabilir.

Dinlenme ve reçetesiz ağrı kesiciler sıklıkla tenis dirseğini rahatlatmaya yardımcı olur. Eğer konservatif tedaviler yardımcı olmazsa veya semptomlar düzelmezse, doktorunuz ameliyat önerebilir ya da bir fizyoterapiste görünmeniz de gerekebilir.

Ağrıyı tetikleyen faktörler arasında; Tokalaşmak ya da bir nesneyi tutmak, golfçü diresiğinde de olduğu gibi kapı tokmağı çevirmek ya da bardak tutmak gibi hareketler örnek gösterilebilir.

Çıkık (dislocated) dirsek, eklemi oluşturan kemiklerin zorlanması sırasında, mesela; elinizin üzerine düştüğünüzde oluşabilir. Dirsek, erişkinlerde omuzdan sonra en sık çıkarılan ikinci eklemdir. Çocuklarda ise en sık çıkan eklemdir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, bazen ön kolları tarafından kaldırıldıkları takdirde ya da bazen sıtma hastalığının dirseği olarak bilinen, çıkık bir dirsek yaşayabilirler.

Sizde veya çocuğunuzda çıkık bir dirsek varsa derhal tıbbi yardım alın. Çıkık dirsek kan damarlarını ve alt kol ve ele hizmet eden sinirleri sıkıştıran veya yakalayan komplikasyonlar oluşturur. Çıkık dirsek genellikle ameliyatsız olarak yeniden hizalanabilir. Bununla birlikte, dirseğinizin kırılması durumunda, ameliyat gerekebilir.

Dirsekte Ağrım Var Hangi Doktora Gitmeliyim?

Dirseğinizde bariz bir deformasyon olduğunda, çıkıntılı bir kemik hissi varsa acil olarak ortopedi ve travmatoloji ana bilim dalında uzman doktora başvurmalısınız.

dirsegimde agri var hangi doktora gitmeliyim
Dirseğimde ağrı var hangi branşa gitmeliyim ile ilişkili görsel.

Eklem etrafında şiddetli ağrı, şişlik, morarma ya da dirseğinizi normal şekilde hareket ettirme, kolunuzu kullanma veya kolunuzu avuç içinden çevirme gibi hareketlerde sorun yaşıyorsanız ortopedi ve travmatoloji ana bilim dalında uzman doktora başvurabilirsiniz.

Dirsek Ağrısına Doktor Ne Yapar?

Doktorunuz büyük olasılıkla, etkilenen kolun istirahat edilmesi, dirseğe buz tutulması ya da size destek sağlanması gibi konservatif önlemlerle başlayacaktır. Ayrıca, şişliği azaltmak ve ağrıyı yönetmek için anti-enflamatuar ilaç almanızı da isteyebilir. Bu seçenekler ağrınızın seviyesini azaltmazsa, fizyoterapist ile ortak yol izlenir. Genelde en son çare olarak doktorunuz ameliyatı önerebilir ancak ameliyat sadece vakaların yaklaşık %5’inde gereklidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Hala Tıp Fakültesi eğitimimi sürdürmekteyim. Yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here