Determine Nedir? Tıp Dilinde Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Determine Nedir?

Determine, tıp dünyasında temel olarak belirlenmiş, saptamak, ortaya çıkarmak, belirli manasında kullanılmaktadır. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Örneklendirerek anlatırsak daha kolay kavrayacağınızı düşünüyorum.

Mesela bebeğin cinsiyeti 20. haftada determine olur dediğimizde 20.haftada saptanacağı, belli olacağı manasına gelmektedir. Bu belirlenme işlemine determinasyon adı verilir. Burada belirlenmesini sağlayan faktörler determinant faktörler olarak bilinir. İşte determine etmek özetle belirlemektir.

Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediğiniz şeyleri alttaki yorum kısmına yazınız. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın