Depressor Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Depressor, aşağıya doğru çeken, bastıran anlamlarına gelmekle tıp biliminde kullanıldığı yere göre anlam katan önemli bir terimdir. Örnek vererek gidelim. Abeslang ya da dil basacağı olarak bildiğimiz nesne aslında dil depresörüdür. Dili aşağı doğru çekerek orofarinksin düzgün bir şekilde görselleştirilmesini sağlar.

Vüzudumuzda yer alan kaslarımız üzerinden düşünecek olursak eğer bir kas ilgili bölgeyi aşağı doğru çekiyorsa depresör olarak isimlendirilir. Farklı bir açıdan düşünecek olursak ilgili olduğu şeyi inhibe eden ya da azaltan durumlar içinde kullanılabilir. Bu husus ile alakalı olarak aklınıza takılanları veya merak ettiğiniz hususları altta bulunan yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın